صفحه شخصی تکتم وظیفه دوست احمدی

گزارش هفته ششم

آشنایی با زبان برنامه نویسی JQUERY

آشنایی با جی کوئری:

امروزه دنياي وب محيطي ديناميک است و کاربران از استانداردهاي بالايي براي طراحي و عملکرد سايت‌هايشان استفاده ميکنند. طراحان هم از ابزار مختلف جاوا اسکريپت منجمله jQueryبراي اتوماسيون عملکردهاي مشترک، جذابيت و ساده سازي عملکردهاي پيچيده بهره ميبرند. يکي از دلايل محبوبيت استفاده از jQueryقابليت آن در کمک طيف وسيعي از عمليات مختلف است. به همين دليل ممکن است فکر کنيد که پس يادگيري jQueryبايد مشکل باشد اما اين سيستم صرفا تشکيل شده است از يکسري ايده هاي فرض گرفته شده از ساختار HTMLو CSSاست.

 

فریم‌ورک چیست!؟

فریم‌ورک در اصل محیطی است که برای یک زبان برنامه نویسی خاص ایجاد می‌شود و شما از آن محیط استفاده می کنید تا کار برایتان آسان‌تر شود.

 

jQueryچیست!؟

در یک کلام، jQueryیک کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان می‌کند و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد.

 

jQueryچکار مي کند؟

زبان برنامه نویسی JavaScript، یک زبان برنامه نویسی خیلی پیچیده و گسترده است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد. jQueryفریم‌ورکی که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. به زبان ساده می‌توان گفت، برنامه نویس با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده و قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان جدید ساخته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار ساده‌تر می‌نویسید، سپس آن فایل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می کند و سپس آن ها را اجرا می‌کند. همراه با یک مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:

 

مثلا زبان فارسی را در نظر بگیرید که بسیار گسترده است. حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم و برای 2000 لغت پرکاربرد زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم:

در = ^-^

با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و جملات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را نیز در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می تواند علامت ها را دیده و با مراجعه به کتاب مرجع، متن اصلی را مشاهده کنید. کار JQueryهم در واقع به همین صورت است. جی کوئری یک فایل javascriptچند هزار خطی هست که در آن یک سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن یک DIVکافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا باید ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌شد) خود فایل JQueryدر واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید و دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستوران برای شما کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد) البته باید در نظر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، چون کل یک زبان برنامه نویسی را پوشش نمی‌دهند و یا گاها سنگین هستند (چون مثلا ما به همه توابع داخل یه فریم‌ورک احتیاجی نداریم (در مورد مثال کتاب مرجع هم ممکن است کسی به همه 2000 لغت احتیاجی نداشته باشد)

 

در استفاده از JQueryما دو تا فایل خواهیم داشت:

 

- یک فایل، خود فایل JQueryمی‌باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.

- فایل دوم فایل JSای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jqueryداخلش نوشته شده است. (البته می‌تواند این دستورات را در داخل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

 

jQueryنوعي عملکرد چند منظوره و مشترک براي انجام عمليات جاوا اسکريپت در اختیار کاربر مي گذارد. ماهيت بالنده و دايما در حال رشد jQuery(به دليل افزوده شدن دائمي پلاگین‌های مختلف به آن) چنان است که تشريح فوايد استفاده از آن، در يک مقاله ممکن نباشد. اما ميتوان مختصري درباره ويژگي‌هاي کليدي jQueryدر زير اشاره کرد:

 

- ايجاد امکان دسترسي به بخشهايي از يک صفحه بدون نياز به ابزارهاي جاوا اسکريپت و عدم نياز به کد نويسي هاي زياد.

 

- جی کوئری مکانيسم سريع و موثري براي جستجو ، يافتن و انتخاب بخشهاي مورد نظر از يک صفحه را بدون نياز به ابزار جاوا اسکريپت، در اختيار ما قرار ميدهد.

 

- امکان تغيير ظاهر يک صفحه؛ البته CSSابزار قدرتمندي در تغيير صفحات بما ميدهد اما قادر به انجام اينکار در مرورگرهاي مختلف که استانداردهاي متفاوتي دارند، نيست. اما جی کوئری براحتي ميتواند هر نوع مرورگري را ساپورت کند و حتي قادر است که مختصات ويژه صفحات وب را، حتي بعد از دستکاري و تغيير ساختاري و ظاهر، دوباره تغيير دهد.

 

- جی کوئری نه تنها تغييرات ظاهري و ناچيز را، بلکه صرفا با چند کليک ساده، می‌تواند محتواي صفحات مورد نظر کاربر را هم تغيير کلي بدهد و مثلا متن يا عکسي را تغيير داده و يا تصوير يا ليستي را درون متنهاي آن صفحه اضافه و يا از آن حذف کند. حتي ميتواند تمام ساختار HTMLصفحات را کاملا تغيير دهد.

 

- يکي از امکانات کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگيري از اتفاقات غيرمنتظره ايست که بهنگام کليک کردن يک کاربر بر يک لينک رخ ميدهند و مثلا باعث کند شدن يا درهمريختگي مرورگرها ميشوند. ابزار event-handlerدر جی کوئری اين وظيفه را بسادگي و بدون نياز به استفاده از جاوا اسکريپت انجام ميدهد.

 

- افزودن انيميشن (Fade) به يک صفحه؛ کسب فيدبک از (يا به) کاربران، امري بسيار مهم است و جی کوئری اين ويژگي را بسادگي با استفاده از امکاناتي همچون Fadeو غيره بما ميدهد.

 

- کسب طالاعات از يک سرور بدون نياز به ريفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAXمي‌گويند) جی کوئری اينکار را بدون نياز به دانستن مختصات ويژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقيم به نتايج آن صفحه (محتويات سرور) انجام ميدهد.

 

- ساده سازي عملکردهاي مشترک / تکراري جاوا اسکريپت : جی کوئری علاوه بر انجام بسيار ساده تغييرات کلي در متن و ظاهر صفحات وب، حتي قادر به ساده تر کردن عمليات ساختار سازي همچون Iteration And Array Manipulationهم هست.

 

آیا jQueryنوآوری‌های خاصی هم داشته است؟

بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود؛

- کد نویسی بر اساس دستور زبانی که jQueryایجاد کرده، خیلی ساده است و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

- جی کوئری کاملا Unobtrusiveمی‌باشد یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخل کدهای XHTMLوارد نمی کنید. از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم و مرتب خواهد بود و از طرفی وقتی JSروی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا میشود ولی اگر JSفعال نباشد، هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نمی‌آید و سایت همچنان برای کاربر قابل استفاده خواهد بود.

- در jQueryتگها را میتوان بر اساس همان قواعد CSSانتخاب نمود.

به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم یه تگ aرا که داخل یه divبا آیدی amirمی‌باشد، انتخاب کنیم، به این صورت عمل می‌کنیم:

 

div.amir a{

 ....

 }

به عنوان مثال همین تگ aرا در داخل jQueryبه این صورت انتخاب می‌کنیم:

$(document).ready(function() {

 $("div.amir a")

 });

 

- هر مرورگر به یک شکل کدهای JSرا تفسیر میکند. جی کوئری محیطی را فراهم کرده است که شما اصلا ذهنتان مشغول این قضیه نشود و مطمئن باشید که کدی که می‌نویسید در همه مرورگرها و IEنسخه 6 به بعد به درستی کار خواهد کرد.

 

چرا jQueryبهتر از ساير ابزارها است؟

 

در سالهاي اخير افزايش گرايش به HTMLباعث افزايش کارايي پکيج هاي Frameworkهاي جاوا اسکريپتي شده، بعضي پکيج ها عمليات خاص و محدود و بعضي ديگر کارهاي انيميشن و غيره را تسهيل مي کنند. اما جی کوئری سعي مي کند تا تمام اين حوزه ها را پوشش دهد؛

 

- ارايه و شناسايي و تغيير مختصات صفحات وب، متضمن آشنايي طراحان وب با کدها و خطاهاي مربوط به CSSو ... است ولی جی کوئری اين کار را براي طراحان آسانتر نموده است.

 

- ساپورت هاي Extensionدر جی کوئری طوري تنظيم شده اند که پلاگینها را ميتوان بسادگي اضافه يا حذف نمود و ساختار دروني Basic jQueryطوري نوشته شده که بهنگام دانلود براحتي براي ساير آيتم هاي صفحه وب قابل شناسايي اند و براحتي با ايجاد ماژول‌هاي ساده ميتوان تغييرشان داد.

 

- يکي از مشکلات طراحي و طراحان وب همانا متفاوت بودن پيش شرط ها و مختصات مرورگرها و عدم هماهنگي آنها با يکديگر و يا با نرم افزار هاي جديد است. جی کوئری قادر است که با هر مرورگري کار کرده و با کاهش کدها و ساده سازي کار را آسانتر کند.

 

- با استفاده از تکنيک Implicit Iterationقادر خواهيد بود که بسياري از لوپ ها را بصورت دسته جمعي (و نه تک به تک) بررسي و در وقت صرفه جويي کرده و بدين ترتيب نياز به کدنويسي طولاني نداشته باشيد.

 

- jQueryاز متد برنامه نويسي خاصي بنام Chainingبراي تک خطي کردن فرمان‌ها استفاده ميکند، بهمين دليل ما ديگر نيازي به تکرار فرمانها و ماژولها نداريم.

 

- اين استراتژيها باعث کاهش کدها و کمپرس شدن کل پکيج jQueryبه تقريبا 20KBشده اما در عين حال تمامي نيازهاي کاربر را هم برطرف ميسازد.

 

دانلود jQuery

 

برای دانلود جی کوئری و کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کتابخانه مفید جاوا اسکریپت کافی است به سایت رسمی آن سری بزنید و براحتی آن را دانلود نمایید. www.jquery.com

 

در یک کلام، jQuery  انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان کرده و یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد. توابع ساده و جامع آن توانایی آن را دارند که به شکل کلی شیوه نوشتن جاوا اسکریپت های شما را که از توابعی مشخص و محدود برای انجام کارهای عمومی و تکراری استفاده می کند تغییر دهند.

[ 0 نظر ]
صفحه اصلی
پست الکترونیک
can't open file