صفحه شخصی تکتم وظیفه دوست احمدی

گزارش هفته هفتم

آشنایی با هاست و دامنه

هاست چیست؟

 

وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. به زبان ساده، وب سایت شما باید روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. کامپیوتر شخصی شما هم می تواند به صورت یک سرویس دهنده میزبان تنظیم و راه اندازی شود اما اگر قصدتان جذب ترافیک یا «بازدید کننده» زیاد برای سایت تان است، این کار زیاد عاقلانه به نظر نمی رسد برای اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد لازم است کامپیوترشما همیشه روشن و به اینترنت متصل باشد؛ به محض خاموش شدن کامپیوتر دیگر کسی سایت شما را نمی بیند. از طرف دیگر اگر با نرم افزارهای راه اندازی سرور آشنا نباشید، این کار می تواند برای شما پیچیده باشد در نتیجه اصلاح اشکالات و خرابی های احتمالی سرورتان وقت و انرژی زیادی می خواهد .

به همین دلایل تمام شرکت ها، ارگان ها و حتی افراد شخصی که نیاز به وب سایت دارند برای میزبانی سایت شان به سراغ شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی می روند. در چنین شرکت هایی سرورهای آنها غالباً در خارج از ایران و در معروف ترین و مجهزترین  Datacenterهای دنیا قرار دارد جایی که به صورت ۲۴ ساعته برق به سرورها متصل است و اینترنت قطعی ندارد و برای مواقع اضطراری تمهیداتی اندیشیده شده است. طراحی سایت پیشرو ارتباط هاست و دامین رایگان

 

شما به عنوان مشتری به فضای کوچکی از این سرورها دسترسی دارید که با داشتن فضایی هرچند کوچک و کم حجم به یک تیم از متخصصان اینترنت برای نگهداری وب سایت تان متصل خواهید بود که در طول ۲۴ ساعت می کوشند که این سرویس متوقف نشود. هاست چیست طراحی سایت طراحی حرفه ای سایت دامین دومین دامنه رایگان

 

در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب فضای  Hardخود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند. هاست مجانی طراحی سایت هاست رایگان طراحی وب با دامین و هاست رایگان

 برای سایت های مهم یا با حجم اطلاعات بالا، سرورهای اختصاصی از نظر امنیتی و پایداری سرویس ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سرور های مشترک نیستند. هر سرویس عمومی و اضافی نصب شده روی سرورهای مشترک و هر سایت دیگر روی آن سرور می تواند یک کانال ورودی برای هکرها باشد. همچنین حجم و انبوه درخواست ها روی سرور پایداری و سرعت آن را قطعاً کاهش خواهد داد. از طرف دیگر این نکته که سرورهای میزبان شما در چه مرکز داده ای و در کدام کشور واقع شده و فراهم شدن شرایط امکانات این مرکز داده از نظر پهنای باند، امکانات امنیتی، استحکام بنای فیزیکی، پیش بینی شرایط بحرانی مانند قطعی برق، آتش سوزی، زلزله و... تا چه میزان است از شاخص های مهمی برای تصمیم گیری جهت انتخاب یک سرویس دهنده خدمات میزبانی وب است.

 

دامنه چیست؟

 

دامنه يا دامين، آدرس وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج براي ثبت دامنه، عبارتند از : org, net, comکه دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند. همچنين يك پسوند ديگر كه بسيار مورد استفاده است پسوند ملي هر كشور است. مثلا سايت هائي كه متعلق به كشور ايران هستند با پسوند irو سايتهاي متعلق به كشور روسيه با پسوند ruو ... ثبت خواهند شد. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با توجه به اينكه چه كسي زودتر براي ثبت آن نام اقدام كرده باشد، ثبت می شوند.

اين نامها براي مدت يك سال در اختيار شما هستند و شما مي توانيد هر ساله آن را تمديد نمائيد يا از همان ابتدا آدرس را به مدت چند سال رزرو نمائيد.

 

Sub Domainچيست؟

 

نامي است که قبل از نام اصلي Domainقرار مي گيرد و با نقطه از آن جدا مي شود. به عنوان مثال sitesazi.comيک Domainاست و demo.sitesazi.comيک Sub Domainاست.

 

هاستينگ چيست؟

هاستينگ در واقع ميزباني سايت شما در فضای اینترنت است و سايت شما از فضاي هاستينگي كه از آن خريداري كرده ايد استفاده مي كند.

 

تفاوتهای هاست و دامین:

 

هاست : Hostبه فضایی گفته می‌شود که داده‌ها و کدهای وب‌سایت بر روی آن قرار می‌گیرند و امکاناتی از قبیل دسترسی به دیتابیس، ارسال و دریافت ایمیل، اجرای کدها و …را فراهم میکند.

این فضا توسط شرکت‌های هاستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد شده و به مشتریان اجاره داده می‌شود.

برخی از خصوصیاتی که در هنگام اجاره سرویس هاستینگ باید به آن توجه داشت عبارت اند از :

•میزان فضا (Quata) : مثلا 100 مگابایت، 1 گیگابایت، …

•نوع هاست : ویندوز یا لینوکس

•کشوری که سرور هاستینگ در آن قرار دارد.

•تعداد اکانت‌های ایمیل

•تعداد دیتابیس‌ها

•میزان پهنای باند (bandwidth) : حجم اطلاعاتی که در یک ماه می‌توان ارسال و دریافت کرد.

•پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی : مثل PHP, ASPو …

 

دامین : دامین، دامنه یا دومین (domain) به نامی گفته می‌شود که وب‌سایت از طریق آن قابل دسترس خواهد بود. مثلا شما برای ورود به سایت شرکت اینسا باید در نوار آدرس مرورگر خود insa.co.irرا تایپ کنید تا وارد این سایت شوید، که به insa.co.irدامین گفته می‌شود.

 

دامین‌ها از دو بخش تشکیل شده‌اند، Nameو tld. در مثال بالا insaنام دامنه و co.ir. که در انتهای دامین قرار دارد tldاست. (به tldپسوند دامنه نیز گفته می‌شود)

 

برخی پسوندهای متداول عبارت اند از : com , net , org , ir, …

 

برای ثبت دامین می‌بایست از طریق شرکت‌هایی که خدمات ثبت دامین ارائه می‌دهند اقدام کنید و به این نکته توجه داشته باشید که دامنه‌ها نیز مانند هاست تاریخ انقضا دارند! بدین معنی که صاحب دامنه می‌بایست دامنه را در بازه زمانی مشخص (1 سال، 5 سال، …) تمدید کند.[ 0 نظر ]
گزارش هفته ششم

آشنایی با زبان برنامه نویسی JQUERY

آشنایی با جی کوئری:

امروزه دنياي وب محيطي ديناميک است و کاربران از استانداردهاي بالايي براي طراحي و عملکرد سايت‌هايشان استفاده ميکنند. طراحان هم از ابزار مختلف جاوا اسکريپت منجمله jQueryبراي اتوماسيون عملکردهاي مشترک، جذابيت و ساده سازي عملکردهاي پيچيده بهره ميبرند. يکي از دلايل محبوبيت استفاده از jQueryقابليت آن در کمک طيف وسيعي از عمليات مختلف است. به همين دليل ممکن است فکر کنيد که پس يادگيري jQueryبايد مشکل باشد اما اين سيستم صرفا تشکيل شده است از يکسري ايده هاي فرض گرفته شده از ساختار HTMLو CSSاست.

 

فریم‌ورک چیست!؟

فریم‌ورک در اصل محیطی است که برای یک زبان برنامه نویسی خاص ایجاد می‌شود و شما از آن محیط استفاده می کنید تا کار برایتان آسان‌تر شود.

 

jQueryچیست!؟

در یک کلام، jQueryیک کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان می‌کند و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد.

 

jQueryچکار مي کند؟

زبان برنامه نویسی JavaScript، یک زبان برنامه نویسی خیلی پیچیده و گسترده است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد. jQueryفریم‌ورکی که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. به زبان ساده می‌توان گفت، برنامه نویس با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده و قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان جدید ساخته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار ساده‌تر می‌نویسید، سپس آن فایل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می کند و سپس آن ها را اجرا می‌کند. همراه با یک مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:

 

مثلا زبان فارسی را در نظر بگیرید که بسیار گسترده است. حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم و برای 2000 لغت پرکاربرد زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم:

در = ^-^

با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و جملات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را نیز در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می تواند علامت ها را دیده و با مراجعه به کتاب مرجع، متن اصلی را مشاهده کنید. کار JQueryهم در واقع به همین صورت است. جی کوئری یک فایل javascriptچند هزار خطی هست که در آن یک سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن یک DIVکافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا باید ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌شد) خود فایل JQueryدر واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل اصلی جی کوئری را به صفحه لینک نکنید و دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستوران برای شما کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد) البته باید در نظر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، چون کل یک زبان برنامه نویسی را پوشش نمی‌دهند و یا گاها سنگین هستند (چون مثلا ما به همه توابع داخل یه فریم‌ورک احتیاجی نداریم (در مورد مثال کتاب مرجع هم ممکن است کسی به همه 2000 لغت احتیاجی نداشته باشد)

 

در استفاده از JQueryما دو تا فایل خواهیم داشت:

 

- یک فایل، خود فایل JQueryمی‌باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.

- فایل دوم فایل JSای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jqueryداخلش نوشته شده است. (البته می‌تواند این دستورات را در داخل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

 

jQueryنوعي عملکرد چند منظوره و مشترک براي انجام عمليات جاوا اسکريپت در اختیار کاربر مي گذارد. ماهيت بالنده و دايما در حال رشد jQuery(به دليل افزوده شدن دائمي پلاگین‌های مختلف به آن) چنان است که تشريح فوايد استفاده از آن، در يک مقاله ممکن نباشد. اما ميتوان مختصري درباره ويژگي‌هاي کليدي jQueryدر زير اشاره کرد:

 

- ايجاد امکان دسترسي به بخشهايي از يک صفحه بدون نياز به ابزارهاي جاوا اسکريپت و عدم نياز به کد نويسي هاي زياد.

 

- جی کوئری مکانيسم سريع و موثري براي جستجو ، يافتن و انتخاب بخشهاي مورد نظر از يک صفحه را بدون نياز به ابزار جاوا اسکريپت، در اختيار ما قرار ميدهد.

 

- امکان تغيير ظاهر يک صفحه؛ البته CSSابزار قدرتمندي در تغيير صفحات بما ميدهد اما قادر به انجام اينکار در مرورگرهاي مختلف که استانداردهاي متفاوتي دارند، نيست. اما جی کوئری براحتي ميتواند هر نوع مرورگري را ساپورت کند و حتي قادر است که مختصات ويژه صفحات وب را، حتي بعد از دستکاري و تغيير ساختاري و ظاهر، دوباره تغيير دهد.

 

- جی کوئری نه تنها تغييرات ظاهري و ناچيز را، بلکه صرفا با چند کليک ساده، می‌تواند محتواي صفحات مورد نظر کاربر را هم تغيير کلي بدهد و مثلا متن يا عکسي را تغيير داده و يا تصوير يا ليستي را درون متنهاي آن صفحه اضافه و يا از آن حذف کند. حتي ميتواند تمام ساختار HTMLصفحات را کاملا تغيير دهد.

 

- يکي از امکانات کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگيري از اتفاقات غيرمنتظره ايست که بهنگام کليک کردن يک کاربر بر يک لينک رخ ميدهند و مثلا باعث کند شدن يا درهمريختگي مرورگرها ميشوند. ابزار event-handlerدر جی کوئری اين وظيفه را بسادگي و بدون نياز به استفاده از جاوا اسکريپت انجام ميدهد.

 

- افزودن انيميشن (Fade) به يک صفحه؛ کسب فيدبک از (يا به) کاربران، امري بسيار مهم است و جی کوئری اين ويژگي را بسادگي با استفاده از امکاناتي همچون Fadeو غيره بما ميدهد.

 

- کسب طالاعات از يک سرور بدون نياز به ريفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAXمي‌گويند) جی کوئری اينکار را بدون نياز به دانستن مختصات ويژه هر سرور و صرفا با مراجعه مستقيم به نتايج آن صفحه (محتويات سرور) انجام ميدهد.

 

- ساده سازي عملکردهاي مشترک / تکراري جاوا اسکريپت : جی کوئری علاوه بر انجام بسيار ساده تغييرات کلي در متن و ظاهر صفحات وب، حتي قادر به ساده تر کردن عمليات ساختار سازي همچون Iteration And Array Manipulationهم هست.

 

آیا jQueryنوآوری‌های خاصی هم داشته است؟

بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود؛

- کد نویسی بر اساس دستور زبانی که jQueryایجاد کرده، خیلی ساده است و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

- جی کوئری کاملا Unobtrusiveمی‌باشد یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخل کدهای XHTMLوارد نمی کنید. از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم و مرتب خواهد بود و از طرفی وقتی JSروی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا میشود ولی اگر JSفعال نباشد، هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نمی‌آید و سایت همچنان برای کاربر قابل استفاده خواهد بود.

- در jQueryتگها را میتوان بر اساس همان قواعد CSSانتخاب نمود.

به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم یه تگ aرا که داخل یه divبا آیدی amirمی‌باشد، انتخاب کنیم، به این صورت عمل می‌کنیم:

 

div.amir a{

 ....

 }

به عنوان مثال همین تگ aرا در داخل jQueryبه این صورت انتخاب می‌کنیم:

$(document).ready(function() {

 $("div.amir a")

 });

 

- هر مرورگر به یک شکل کدهای JSرا تفسیر میکند. جی کوئری محیطی را فراهم کرده است که شما اصلا ذهنتان مشغول این قضیه نشود و مطمئن باشید که کدی که می‌نویسید در همه مرورگرها و IEنسخه 6 به بعد به درستی کار خواهد کرد.

 

چرا jQueryبهتر از ساير ابزارها است؟

 

در سالهاي اخير افزايش گرايش به HTMLباعث افزايش کارايي پکيج هاي Frameworkهاي جاوا اسکريپتي شده، بعضي پکيج ها عمليات خاص و محدود و بعضي ديگر کارهاي انيميشن و غيره را تسهيل مي کنند. اما جی کوئری سعي مي کند تا تمام اين حوزه ها را پوشش دهد؛

 

- ارايه و شناسايي و تغيير مختصات صفحات وب، متضمن آشنايي طراحان وب با کدها و خطاهاي مربوط به CSSو ... است ولی جی کوئری اين کار را براي طراحان آسانتر نموده است.

 

- ساپورت هاي Extensionدر جی کوئری طوري تنظيم شده اند که پلاگینها را ميتوان بسادگي اضافه يا حذف نمود و ساختار دروني Basic jQueryطوري نوشته شده که بهنگام دانلود براحتي براي ساير آيتم هاي صفحه وب قابل شناسايي اند و براحتي با ايجاد ماژول‌هاي ساده ميتوان تغييرشان داد.

 

- يکي از مشکلات طراحي و طراحان وب همانا متفاوت بودن پيش شرط ها و مختصات مرورگرها و عدم هماهنگي آنها با يکديگر و يا با نرم افزار هاي جديد است. جی کوئری قادر است که با هر مرورگري کار کرده و با کاهش کدها و ساده سازي کار را آسانتر کند.

 

- با استفاده از تکنيک Implicit Iterationقادر خواهيد بود که بسياري از لوپ ها را بصورت دسته جمعي (و نه تک به تک) بررسي و در وقت صرفه جويي کرده و بدين ترتيب نياز به کدنويسي طولاني نداشته باشيد.

 

- jQueryاز متد برنامه نويسي خاصي بنام Chainingبراي تک خطي کردن فرمان‌ها استفاده ميکند، بهمين دليل ما ديگر نيازي به تکرار فرمانها و ماژولها نداريم.

 

- اين استراتژيها باعث کاهش کدها و کمپرس شدن کل پکيج jQueryبه تقريبا 20KBشده اما در عين حال تمامي نيازهاي کاربر را هم برطرف ميسازد.

 

دانلود jQuery

 

برای دانلود جی کوئری و کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کتابخانه مفید جاوا اسکریپت کافی است به سایت رسمی آن سری بزنید و براحتی آن را دانلود نمایید. www.jquery.com

 

در یک کلام، jQuery  انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان کرده و یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد. توابع ساده و جامع آن توانایی آن را دارند که به شکل کلی شیوه نوشتن جاوا اسکریپت های شما را که از توابعی مشخص و محدود برای انجام کارهای عمومی و تکراری استفاده می کند تغییر دهند.[ 0 نظر ]
گزارش هفته پنجم

آشنایی با جاوا اسکریپت

مقدمه :

جاوا اسکریپت مانند تمام زبان های اسکریپتی حاوی دستورات و امکاناتیست که تعاملاتی را در سایت فراهم می آورد و در جهت داینامیک کردن صفحات وب استفاده می شود و مانند سایر زبان های اسکریپتی در واقع کوچک شده ی زبان برنامه نویسی مادر است و تعدادی از دستورات و امکانات برنامه نویسی در زبان مادر از اینگونه زبان ها حذف شده است، چرا که در حقیقت زبان های اسکریپتی برای استفاده در شبکه نوشته می شوند و باید کمترین زمان اجرا و پیچیدگی را داشته باشند.

دستورات جاوا اسکریپت در داخل صفحه و اکثرا در سمت کلاینت اجرا می شوند و با محتویات خود صفحه لود میگردند. در نتیجه باید از قوانین مطرح شده تبعیت کنند و حتی الامکان سبک و سریع باشند.

JavaScriptچیست؟

در اولین روزهای تاسیس مجمع جهانی وب (World Wide Web) دستورات HTMLبسیار ساده و آسان بود، بطوریکه فراگیری فرامین مورد نیاز بیشتر از چند روز طول نمیکشید ولی هنگامی که Web، شروع به پیشرفت نمود، طراحان خواستار کنترل بیشتری شده و در نتیجه مجموعه دستورات مورد نیاز تهیه گردید.

سپس از آنجاییکه صفحات وب، بهتر است به صورت دینامیک و متحرک باشند، طراحان نیز خواستار ارتباط بین بینندگان سایت و صاحبان آن شدند، در نتیجه استفاده از دستورات HTMLبه تنهایی نیاز آنها را برطرف نکرد و سپس شرکت Netscapeبرای ایجاد و کنترل ارتباط بین صاحبان سایت و بینندگان آن در صفحات Webاز JavaScriptکمک گرفت.

مفهوم JavaScript

JavaScriptدقیقا یک زبان برنامه نویسی میباشد که به وسیله آن میتوان بین کاربر و سایت ارتباط برقرار نمود. توجه داشته باشید که استفاده از JavaScriptدر صفحات Webنیازی به نوشتن اسکریپتها نداشته و میتوانید اسکریپتهای موجود در شبکه اینترنت را کپی و در مکان مورد نظر با ایجاد تغییرات مورد نیاز استفاده کنید، اما در صورتیکه یک برنامه نویس باشید با استفاده از این سایت خواهید توانست اسکریپتهای مورد نظرتان را بنویسید.

قابلیت JavaScript

به وسیله جاوا اسکریپت میتوان قابلیتهای بیشماری از قبیل ایجاد ارتباط بین کاربر و سایت به صفحه Webاضافه نمود. مثلا سایتهایی را مشاهده نمودید که با قرار گرفتن نشانگر موس بر روی دکمه مورد نظر بصورتی متفاوت (برجسته، تغییر محتویات درون دکمه) نمایش داده میشود، این عمل توسط JavaScriptانجام شده و به این تکنیک rolloverگفته میشود.

به وسیله rolloverمیتوان حالتی ایجاد نمود تا اطلاعات وارد شده توسط کاربر درون فرمها بطور صحیح باشند و در نتیجه در زمان و هزینه مربوط بتوان صرفه جویی نمود. میتوان محاسبات لازم و مورد نیاز عددی را بدین وسیله در دستگاه کاربر و بدون نیاز به هیچ گونه فرایندی در serverها انجام داد تفاوت بین برنامهای server-sideو client-sideبدین گونه است که در برنامه server-sideبرنامه توسط CGIدر خود serverها اجرا میشود مانند: برنامه ASPولی در برنامه های client-sideبرنامه در دستگاه کاربر اجرا خواهد شد.

از دیگر فرمت ها و قابلیتهای JavaScriptمیتوان، صفحات HTMLرا بر اساس عمل کاریر نمایش داد. فرض کنید که یک سایت آژانس مسافرتی را باز کرده و مقصد خود را هاوایی انتخاب کنید، بوسیله اسکریپت میتوان آخرین اطلاعات مسافرتی مورد نیاز برای هاوایی را در صفحه ای جدید مشاهده نمایید.

به وسیله این برنامه میتوان بر browserکنترل انجام داد و پنجره های جدیدی را باز نمود، جعبه های پیغام را به کاربر اعلام نمود و بر روی قسمت status barپنجره browserپیغام مخصوصی را نمایش داد.

همچنین بخاطر وجود قابلیتهای ویژه ای که در این نوع برنامه نویسی وجود دارد میتوان ساعت، تقویم و هر برنامه زمانی دیگری نیز تهیه کرد.

JavaScriptیک برنامه Javaنیست؟

برخلاف شباهت اسمی موجود برنامه Javaو JavaScript، هیچگونه شباهتی بین این دو برنامه وجود ندارد Javaیک زبان برنامه نویسی بسیار کامل پیشرفته ای است که توسط شرکت sun microsystemتهیه شده و با استفاده از آن که نسل بعدی برنامه های cو ++cمیباشد، میتوان تمامی برنامه مورد نیاز را نوشته و در ضمن قطعات الکترونیکی استفاده کننده را نیز کنترل نمود. از خاصیتهای دیگر Javaاجرای برنامه نوشته شده توسط آن در تمامی مکانها با هرگونه سیستم عامل از قبیل Windows، Unix، Mac osمیباشد.

اساس Javaدر برنامه های client-sideبرای ایجاد appletها میباشد، این برنامه های کوچک توسط شبکه اینترنت دریافت شده و درون خود browserها اجرا میشوند بطوریکه بعلت وجود قابلیت همه گیر Java، این برنامه در تمامی browserهایی که قابلیت اجرای Javaرا دارند، کار میکنند.

میتوانید بااستفاده از تگدر سند HTMLفرامین Javaرا بکار بگیرید و سپس هنگامی که browserتگرا مشاهده کرد، appletمورد نظر از serverوارد دستگاه شده و در جای تعبیه شده درون سند HTMLاجرا میشود

اندکی در مورد تاریخچه JavaScript

در صورتیکه JavaScriptبا نام Javaتناسبی ندارد، پس چرا در نام خود شباهت دارند؟ پاسخ به این سئوال را در استفاده از معروفیت نام موجود در بازار خواهید یافت. بعد از اضافه نمودن قابلیتهای اسکریپت نویسی Netscapeکه اساسا زبان برنامه نویسی Livescriptنامیده شده در همین موقع زبان gavaمعروفیت خاصی پیدا کرد و شرکت Netscapeبعنوان اولین شرکت از آن در browserهای خود استفاده کرد و نام آنرا به JavaScriptتغییر این زبان برنامه نویسی گسترش چشمگیری بدنبال داشت.

 زبان ترکیبی:

زبان JavaScriptیک زبان برنامه نویسی “شی گرا” میباشد. در این قسمت مفهوم شی گرایی یک برنامه را با توجه به مفاهیم objectمشخصات و اعمال، آنها را توضیح میدهیم.

Object

در دنیای حقیقی اشیاء مانند کامپیوتر، دوچرخه و …میباشند، در زبان JavaScriptاشیاء درون browserها بوده و عبارتند از پنجره ها و فرم ها.

Properties

اشیاء (object) خود دارای مشخصه هایی میباشد مثلا گربه دارای پوست میباشد، کامپیوتر، کیبورد داشته و دوچرخه دارای چرخ است! در دنیای JavaScriptپنجره دارای تیتر و فرمها دارای check boxمیباشند.

تغییر مشخصه یک شی میتواند آن را تغییر میدهد، بطوریکه میتوان همان مشخصه را در اشیای کاملا متفاوتی بکار برد.

فرض کنید که دارای مشخصه ای بنام emptyهستید، پس بنابرآنچه گفته شد این مشخصه (خالی بودن) را میتوانید هم برای شکم گربه و هم برای کاسه گربه بکار ببرید!

Methods

 

کاری که اشیاء میتوانند انجام دهند، Methodsنامیده میشود، که مثلا خرخر گربه، خرابی کامپیوتر، و چرخش دوچرخه را میتوان عنوان نمود. اشیاء زبان JavaScriptنیز دارای methodsهایی میباشد مثلا عمل کلیک برای دکمه ه، بازکردن پنجره و انتخاب متن مورد نظر را بدنبال دارد. همانطور که توجه میکنید پرانتزها نمایانگر وجود methodمیباشند.

کنترل وقایع (handling events)

eventsعملیاتی بوده که کاربر در هنگام مشاهده صحنه طراحی شده انجام میدهد.

پذیرش (Submitting) یک فرم و تغییر مکان نشانگر ماوس برروی یک تصویر، دو نمونه از حالات و وقایع اتفاق افتاده میباشند.

توسط دستورات بنام event handlers، این برنامه وقایع مورد نظر را کنترل میکند. متداولترین کنترل کننده های وقایع در جدول فوق آورده شده اند و در آینده بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

 Event

onAbort

 کاربر با اشیاء کاری ندارد.

onBlur

 کابر شی را تغییر میدهد.

OnError

 اسکریپت با اشتباه مواجه میشود.

oncHange

 کاربر برروی شی کلیک میکند.

onFocuse

 کاربر یک شی را فعال میکند.

onLoad

 بارگزاری شی اتمام میشود.

onMouseover

 نشانگر ماوس بر روی شی میرود.

onMouseout

 نشانگر ماوس از روی شی کنار میرود.

onSubmit

 کاربر یک فرم را پذیرش میکند.

onUnload

 کاربر به پنجره کاری ندارد.

onSelect

 کاربر محتویات شی را انتخاب میکند

نکات مورد توجه

•زبان JavaScriptبه حروف بزرگ و کوچک حساس میباشد.

•نام متغیرها با اعداد شروع نمیشود. و در آنها فضای خالی یا نقطه گذاری وجود ندارد. همچنین نباید اسمی مشابه با کلمات از قبل رزرو شده و مخصوص JavaScriptاستفاده کرد.

عملگردها

عملگرده، علاماتی بوده که برای کار با متغییرها استفاده میشوند. مطمئنا با عملگرهای ساده ریاضی مثل جمع، تفریق آشنا هستید. برای اطلاع بیشتر به دیگر عملگرها به جدول فوق توجه کنید

X+Y(عددی)

 دو عدد Xو Yرا با یکدیگر جمع میکند.

X+Y(حرفی)

 عبارت داخلی Yو Xرا در کنار هم قرار میدهد.

X-Y

 Yرا از Xکم میکند.

X*Y

 Yو Xرا هم ضرب میکند.

X/Y

 Xرا بر Yتقسیم میکند.

X%Y

 خارج قسمت Xبر Yرا نشان میدهد.

X++ ، ++X

 به Xیک عدد اضافه میکند. (X=X+1)

X– ، –X

 از Xیک عدد کم میکند. (X=X-1)

X-

 علامت Xرا عوض میکند

نکات مورد توجه۲

هر چند دو عملگر X++ ، ++Xبه مقدار Xیک واحد اضافه میکنند، اما در اصل دو عملگر متفاوت از یکدیگر میباشند. به عنوان مثال اگر X=5باشد و ++Y=Xباشد در نتیجه Y=5و X=6میشود ولی در عبارت Y=++Xمجهولهای Xو Yهر دو دارای مقدار ۶ خواهد بود.

 معادله ها

X=Y

 مقدار Xبرابر Yقرار داده میشود.

X+=Y

 مانند معادله X=X+Yاست.

X-=Y

 مانند معادله X=X-Yاست.

X*=Y

 مانند معادله X=X*Yاست.

X/=Y

 مانند معادله X=X/Yاست.

X%=Y

 مانند معادله X=X%Yاست

 

نامعادله ها

 

X==Y

 در صورتیکه X،Yمساوی باشند مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X!=Y

 در صورتیکه X،Yنامساوی باشند مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X>Y

 در صورتیکه Xاز Yبزرگتر باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X>=Y

 در صورتیکه Xاز Yبزرگتر یا برابر باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X

 در صورتیکه Yاز Xبزرگتر باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X<=Y

 در صورتیکه Yاز Xبزرگتر یا برابر باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X&&Y

 در صورتیکه هم Xو هم Yصحیح باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند.

XY

 در صورتیکه یا Xیا Yصحیح باشند مفهوم، trueرا بر میگرداند.

X!

 در صورتیکه مقدار Xغیر صحیح باشد مفهوم، trueرا بر میگرداند

 

نکات مورد توجه۳

 

در صورتیکه متغییرهای (حرفی) رشته ای را با یکدیگر مقایسه کنید، توجه داشته باشید که “a” از “A” بزرگتر و “be” از “abracadabra” کوچکتر میباشد.

 

 ابزارهای مورد نیاز

 

از آنجا که JavaScriptیک متن ساده میباشد، در نتیجه میتوان از هر ویرایشگر متن کمک گرفت، همچنین میتوان از یک پردازشکر متن مثل wordکه فایل را نهایت بصورت text onlyذخیره شود، استفاده کرد ولی کلا بهتر است از برنامه ای که حالت plain textکه بصورت فرمت استاندارد آن است استفاده نمایید. در سیستم ویندوز اغلب کاربران از برنامه notepadاستفاده میکنند.

 

جاوا اسکریپت چه کاربردهایی دارد:

 

 جاوااسکریپت می تواند تعاملاتی را بین سایت و کاربر ایجاد نماید و نیز امکان اعمال تغییرات در زمانهای خاص روی صفحه شما را فراهم کند.

•امکان انجام محاسبات ریاضی با توجه به ورودی های عددی کاربر

•امکان بررسی محتویات فرم های قرار گرفته روی سایت

•امکان نمایش پیغام های مختلف با ظاهر های متفاوت روی سایت پس از بازدید کاربر و یا در حین بازدید

•تشخیص نوع مرورگر استفاده شده کاربر و نمایش محتویات صفحه بر اساس نوع مرورگر

•توانایی تشخیص IP، نوع سیستم عامل، نوع مرورگر بازدید کننده

•ایجاد انیمیشن، متحرک سازی و پویا نمایی

•ایجاد منوهای متحرک و دارای انیمیشن های مختلف

•و قابلیت های بسیار دیگر

 

چگونه کد جاوا اسکریپت بنویسیم:

برای وارد کردن اسکریپت در خطوط کد HTMLاز تگ

▪نکته ای در مورد سمیکالون(;) :

هنگامی که شما کدهای جاوا یا Cرا مینویسید در انتهای هر خط کد از سمیکالون استفاده میکنید، اما این امر در جاوا اسکریپت کاملا اختیاری است ، البته برای زمانی که شما چند کد را در یک خط قرار میدهید استفاده از سمیکالون اجباری است.

 

جاوااسکریپت یک زبان شی گراست و بر اساس موجودیت ها(objects) و خصوصیت های آنها کار می کند. منظور از موجودیت ها در جاوا اسکریپت، آیتم های موجود در مرورگرها هستند مانند پنجره ها، دکمه ها، فرم ها و...

Java Scriptمی تواند روی مشخصه های مختلف موجودیت ها تغییرات متفاوتی را اعمال نماید و بر اساس توابع مورد استفاده نتایج مورد نظر طراح را نمایش دهد. برای استفاده از کد های جاوا اسکریپت در میان صفحه سه روش وجود دارد:

•استفاده از کد در بخشhead

•استفاده از کد در بخشbody

•استفاده از فایل خارجی

 

در دو روش اول، کدها به صورت داخلی در صفحه استفاده می شوند، یعنی هر جای صفحه که نیاز به اجرای کد خاصی داشته باشیم کافیست کد مورد نظر را در تگ اسکریپت وارد نماییم( استفاده نکردن از این تگ باعث می شود که مرورگر کد نوشته شده شما را به صورت متن نمایش دهد)، به عنوان مثال:

<script  language="Javascript" type="text/javascript">

دستورات جاوا اسکرپتی که قصد استفاده از آنها را دارید در این قسمت وارد می شوند

</script>

در صورتی که کدی داشته باشیم که بخواهیم مطمئن شویم در زمان نیاز اسکریپت لازم حتما لود شده است، آن را در بخش headمی نویسیم که در هنگام لود شدن صفحه قبل از هر چیزی کد مورد نظر لود شده باشد. همچنین در صورت استفاده از کد در بخش bodyلود شدن آنها تا هنگامی که آن بخش از صفحه لود شود به عقب می افتد و اگر صفحه به صورت کامل باز نشود ممکن است اسکرپت ما کار نکند.

در روش سوم، ممکن است شما در چند صفحه مختلف احتیاج به اجرای اسکریپت خاصی داشته باشید. در صورت استفاده از کد اسکریپت به صورت داخلی، شما مجبور هستید در هر صفحه کدهای مورد نظرتان را بنویسید، و هر بار که نیاز به اعمال تغییر خاصی داشته باشید مجبورید تمام صفحات را ویرایش نموده و کد را تغییر دهید.

راه حل جایگزین برای این مسئله استفاده از فایل JSبه صورت خارجی است. کدها و توابع در یک فایل جداگانه با فرمت js. ذخیره شده و در صفحات مختلف صدا زده می شود. برای استفاده از این کدها هم در محل مورد نیاز از تگ اسکریپت استفاده می شود، با این تفاوت که مسیر فایل خارجی اسکریپت نیز در این تگ وارد می شود.به عنوان مثال:

<script type="text/JavaScript" src="external.js">

</script>[ 0 نظر ]
گزارش هفته چهارم

آشنایی با زبان برنامه نویسی PHP

 

پی اچ‌ پی(PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نویسی  متن باز (Open Source) است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب سایت های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHPمخفف Hypertext Preprocessor(پیش‌پردازنده فرامتن) می‌‌باشد. PHPدر سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.

PHPاز زبان‌های اسکریپت‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک‌های اطلاعاتی از قبیل MySqlقدرت آن را افزایش داده است.

 مشهورترین نرم‌افزارهای (بسته هاي) ایجاد شده با PHPعبارت‌اند از:
phpBB , SMF, Mambo , Joomla , PHPNuke , mybbو مدیاویکی (MediaWiki)

سادگی استفاده از PHPو شباهت آن به زبان Cو Perl(و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کاملی را ایجاد کنند.
PHPتنها یک زبان اسکریپت‌نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTKمی‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل (Perl) یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.
PHPامکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه‌های داده را از جمله MySQL، Oracel، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQLو SQLiteبا دستورهایی ساده فراهم می‌‌سازد.
PHPروی بیشتر سیستم عامل‌های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSXو با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.


PHPیک تاریخچه است
PHPدر آغاز جایگاه شخصی داشت.در ابتدای سال 1994 عموما مانند زبان برنامه نویسی Cبه صورت Binary توسط برنامه نویسان دانمارکی /گرینلندی به نام رسموس لردورف نوشته شد.لردروف در اصل این ابزار را ایجاد کرد تا یک مجموعه کوچکی از اسکریپت را جایگزین کند.او سعی می کرد که صفحات شخصی را حفظ کند. این ابزار برای این استفاده می شد که وظایفی مانند نمایش دادن خلاصه تجربیات و حفظ کردن اینکه چقدر از این صفحه مورد استفاده قرار می گیرد را انجام دهد. او این دو را با مفسرش ترکیب کرد تا PHP / FIرا ایجاد کند چون بیشتر کاربرد داشت.PHP / FIشامل پیاده سازی برای زبان برنامه نویسی cبود و می توانست با پایگاه داده ارتباط یابد.قابلیت ساخت ساده و پویا برای کاربردهای وب .لردروف PHPرا در 1995 رها کرد تا کد آنرا بهبود ببخشد و اشکالات انرا برطرف کند.این واگذاری به نسخه دوم PHPمنجر شد و هم اکنون استفاده می شود.PHPمتشکل از شبیه سازی و دستکاری کردن متغیر ها توانایی جاسازی HTMLبود. ترکیب آن مانند پرل اما محدود تر ٬ساده تر و پایدار تر بود. زیو سوراسکی و اندی گاتمنز دو توسعه دهنده در تکنولوژی IITاسرائیلی بودند که پارسر را در سال 1997 دوباره نوشتند و اساس PHP 3را تشکیل دادند با تغییر دادن نام زبان به PHPبازگشتی : پیش پردازنده مافوق متن. گروه توسعه یافته رسما PHP / FI 2را در نوامبر 1997 بعد از دو ماه تجربه و آزمایش منتشر کرد. پس از آن آزمایش عمومی PHP 3آغاز شد و زبان رسمی در ژوئن 1998 تشکیل شد.سوراسکی و گاتمنز گروهی را برای باز نویسی PHPتشکیل دادند و ماشین Zendرا در 1999 تولید کردند.آنها همچنین تکنولوژی آن را در اسرائیل تاسیس کردند. در 22 ماه مه 2000 PHP 4که توسط ماشین Zendبه کار آمده بود منتشر شد.در13 ژوئیه 2004 PHP 5که توسط ماشین 2Zendنیرو گرفته بود منتشر شد.PHP 5دارای ویژگی هایی مانند پشتیبانی از زبان شی گرا (برای پایگاه داده) و وسعت بسیار زیاد کارایی آن بود. نسخه ای که اخیرا توسط گروه PHPمنتشر شده نسخه 4 آن است. در آگوست 2008 این نسخه به 4.4.9 توسعه یافت. در سال 2008 PHP 5در دست توسعه بود .PHP 6در کنار PHP 5در دست توسعه است.تغییرات عمده آن شامل از بین بردن متغیر های رجیستری است. PHPکاملا از یونیکد یا رشته های چند بایتی حمایت نکرد.یونیکد در PHP 6پشتیبانی خواهد شد. این نسخه در هر دو محیط 32 و 64 بیتی اجرا خواهد شد. 

 

سیر تکامل انتشار نسخه های مختلفPHP از ابتدا تا کنون

نسخه

نسخه /ویرایش جدید

تاریخ نشر

یادداشت ها

1.0

1.0.0

1995-06-08

این اولین نام کاربردیPHP بود.
(PHP Tools)Personal Home Page Tools

2.0

2.0.0

1996-04-16

توسط سریعترین و ساده ترین ابزار ایجاد شد.برای ایجاد کردن صفحات وب پویا..

3.0

3.0.0

1998-06-06

توسعه آن از یک نفر به چند نفر تغییر کرد.زیو سوراسکی و اندی گاتمنز دوباره اساس این نسخه را نوشتند.
rewrite the base for this version.

4.0

4.0.0

2000-05-22

سیستم تجزیه / اجرا در دو مرحله تحت عنوان ماشینZend اضافه شد.

4.1.0

2001-12-10

( $_GET, $_POST, $_SESSION)
متغیر های بسیار خوبی معرفی شدند.

4.2.0

2002-04-22

متغیر های بدون استفاده با پیش فرض.holes in applications.

4.3.0

2002-12-27

علاوه برCLI٬CGI نیز معرفی شد.

4.4.0

2005-07-11

صفحات مهمی برای اسکریپتphpsize وconfig-php اضافه شد.

4.4.8

2008-01-03

چند پیشرفت ایمنی.منتشر شدنPHP 4.

4.4.9

2008-08-07

پیشرفت بیشتر و انتشار نسخهPHP 4.4.

5.0

5.0.0

2004-07-13

ماشین 2zend با امکان مدل شی گرایی.

5.2.0

2006-11-02

گسترش فیلتر با پیش فرض.

6.0.0

نشر آینده

پشتیبانی از یونیکد یامتغیر های رجیستری.

 

کاربرد:

  • PHPیک زبان اسکریپت نویسی برای وب است.
  • PHPعمدتا برروی سرور وب اجرا می شود.
  • PHPکد برنامه را به عنوان ورودی می گیرد و صفحات وب را به عنوان خروجی ایجاد می کند. همچنین می تواند برای اسکریپت کردن خط فرمان استفاده می شود.
  • PHPمی تواند بر روی صفحات وب و سیستم های عامل و یا پایگاهها مستقر شود. همچنین می تواند به عنوان سیستم مدیریتی پایگاه داده استفاده شود.PHPرایگان بوده و گروه PHPمنبع کاملی از کد آن را در اختیار کاربر قرار می دهد.همچنین می توان از آن برای کاربرد های شخصی استفاده کرد.
  • PHPعمدتا مانند یک فیلتر عمل می کند.به این صورت که ورودی را به صورت متن یا دستور العمل های PHPمی گیرد و خروجی را تولید می کند.خروجی آن غالبا از نوع HTMLمی باشد. این زبان می تواند کد باینری را برای ماشین Zendتولید کند.
  • از PHPعمدتا در طراحی وب استفاده می شود.

 

میزان بهینه سازی:
همزمان با اسکریپت کردن زبانها٬ساختار الگو گونه براى نمايش ترتيب حوادث PHPبه طور طبیعی به صورت کد مرجع خوانا برای تولید سرورهای وب نگه داری می شود . بنابر این ساختار الگوگونه برای PHPدر زمان اجرا توسط ماشین PHPکامپایل خواهد شد.کامپایل کردن در زمان اجرا دفعات اجرای فایل آغاز گر را افزایش می دهد.چون یک مرحله اضافه به زمان اجرا می افزاید. ساختار الگوگونه PHPمی تواند قبل از زمان اجرا توسط مترجم هایی درست شبیه زبانهای برنامه نویسی همچون Cترجمه شود.( زبان برنامه سازی PHPبرنامه دار است تا جائیکه برای تمدید کردن آن استفاده شود.) کد می تواند کیفیت کد کامپایل شده را با کم کردن اندازه آن و ایجاد کردن تغییراتی که بتواند زمان اجرا را کاهش دهد و کارایی را بهبود ببخشد بالا ببرد و بهینه نماید. نوع کامپایلر PHPآنچنان است که اغلب فرصت برای بهینه سازی کد آن وجود دارد.
به طور مثال می توان برای بهینه سازی کد بهینه ساز Zendرا نام برد. شتابگر PHPمی تواند سطح کارایی را با ذخیره کردن نوع کامپایل شده ای از ساختار PHPدر حافظه تسهیم شده بالا ببرد تا از هزینه های تجزیه و کامپایل کد در زمان اجرا جلوگیری شود. ایمنی: میزان ناامنی نرم افزار نوشتاری PHPکه توسط نرم افزار های رایج دیگر در معرض آسیب پذیری است به این صورت می باشد: 12 درصد در سال2003 20 در صد در سال 2004 28 در صد در سال 2005 43 در صد در سال 2006 36 در صد در سال2007 و 33 در صد در بخشی از سال 2008 بیشتر از یک سوم آسیب پذیری نرم افزار PHPبه تازگی صورت گرفته .اغلب آسیب ها با پیروی نکردن از قوانین برنامه نویسی ایجاد می شود و این آسیب ها مرتبط با نسخه قدیمی PHPاست. یکی از مهمترین این نا امنی ها متغیر های رجیستری هستند که از سال 2002در PHPنسخه 4.2 بدون استفاده شده اند.

ترکیب:
PHPمی‌تواند قسمتی از یک کد HTMLباشد. PHPکد را بدون تعیین حدود کردن تجزیه می کند.هر چیزی خارج از این محدوده به طور مستقیم به خروجی فرستاده می شود و توسط PHPتعیین نمی شوند.حدود رایج و مشترک است که به ترتیب بسته کردن و باز کردن می باشد. علائم کوتاه می تواند برای شروع کد به کار روند: =?> یا ?> و علامتی که برای پایان کد به کار می رود، یا %> کمتر مورد استفاده قرا می گیرند. به همین خاطر استفاده ازعلائم کوتاه و ASPکم شده است. هدف از این ها جدا کردن PHPو HTMLمی باشد. متغیر هایی که قبل از آن ها علامت $ به کار می رود لازم نیست مشخص شوند .بر خلاف نامها و توابع کلاس نام متغیر ها به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است. PHPدر حالت زبان form freeبا خط جدید و فاصله سرو کار دارد( به جز در رشته ها) و جمله ها با سمی کالن تمام می شوند.PHPدارای سه نوع روش برای توضیحات می باشد.از /* */ و // برای توضیحات استفاده می شود.همچنین از # برای توضیحات کوتاه استفاده می شود. PHPدر واژگان مانند زبانهای سطح بالا همچون Cاست .ifشرطی - حلقه های whileو forو توابع بازگشتی شبیه به زبان Cو ++Cاست.

شیوه کار برنامه
همانطور که گفته شد کد PHPمی‌تواند بخشی از یک کد HTMLباشد.
مثلاً در برنامهٔ زیر تنها

به زبان PHPاست و بقیهٔ برنامه به زبان HTMLنوشته شده است. برای جداسازی برنامهٔ PHPو برنامهٔ اچ‌تی‌ام‌ال باید قسمت PHPرا بین php?> و قرار داد. لازم به ذکر است که بجای تگ آغاز که همانا php?> است، می‌‌توان از حالت خلاصه شده آن که به صورت ?> است استفاده نمود، ولی این کار استاندارد نبوده و بستگی به تنظیمات هنگام نصب phpدارد. بنابر این توصیه می‌‌شود که از همان حالت کامل استفاده شود.

 

با صدا زدن صفحه‌ای با متن بالا از سرور به‌وسیله مرورگر در صفحه "Hello PHP" را می‌‌بینیم. نوع داده: PHPهمه متغیر‌ها را در یک محدوده مستقل ذخیره می‌کند .این محدوده به طور نمونه 32 بیت اعداد علامتدار است. اعداد بدون علامت در حالتهای معینی به مقادیر علامتدار تبدیل می‌شوند. این رفتار در زبانهای برنامه نویسی متفاوت است.متغیر‌های صحیح می‌توانند به صورت دهدهی (مثبت یا منفی) ٬هشت هشتی و شانزده شانزدهی مشخص شوند. اعداد واقعی نیز در محدوده معینی ذخیره می‌شوند.آنها می‌توانند به دو صورت اعشاری و علمی استفاده شوند.PHPدارای نوع محلی به نام بولین می‌باشد که شبیه به بولین در زبان جاوا و ++Cاست.در نوع داده بولین مقدار غیر صفر به عنوان درست و مقدار صفر به عنوان نادرست استفاده می‌شود.همانطور که در پرل و ++Cنیز همین طور است. نوع داده nullبرای متغیر‌هایی که هیچ مقداری ندارند استفاده می‌شود.متغیر‌هایی با نوع مرجع به منابع خارجی اشاره می‌کنند.اینها نوعا توسط توابع ایجاد می‌شوند و تنها می‌توانند با همان تابع مورد استفاده قرار گیرند.مانند پوشه‌ها و عکسها و پایگاه داده.PHPآرایه‌ها و رشته‌ها را هم حمایت می‌کند. کتابخانه استاندارد PHP(SPL)به منظور حل مسائل استاندارد و دسترسی به داده‌های موثر و کلاسها به کار می‌رود. نسخه 5.2 و قدیمی تر : توابع بهترین توابع نیستند و تنها می‌توانند با نامشان صدا زده شوند.توابع تعریف شده توسط کاربر می‌توانند بیرون از نمونه اولیه ایجاد شوند.توابع می‌توانند در درون بلوک‌ها تعریف شوند.توابع فراخوانی شده باید از پرانتز استفاده کنند.به جز آرگومان zeroتوابع سازنده کلاس با اپراتور newفراخوانده می‌شوند.در اینجا پرانتز‌ها اختیاری هستند.PHPتوابع بی نام را که توسط دستور function_ creatایجاد می‌شوند را هم پشتیبانی می‌کند.اگر چه درست نیستند چون توابع بی نام از اسم بر خوردار نیستند و توابع تنها میتوانند توسط نامشان صدا زده شوند. نسخه 5.3 وجدیدتر: PHPاز توابع درجه اول و توابع بی نام حمایت می‌کند که توسط ساختار زیر پشتیبانی می‌شوند:

function getAdder($x) {     Return function ($y) use ($x) {         return $x + $y;     }; }

در نمونه فوق تابع ( )getAdderیک پارامتر x$ ایجاد می‌کند که آرگومان y$ اضافی را می‌گیرد و آنرا به صدا زننده بر می‌گرداند. اشیاء: برنامه نویسی شی گرا به 4 PHPاضافه شد. اشیا در 5 PHPبه طور کامل دوباره نوشته می شود.در نسخه قبلی PHPاشیا مانند تایپ های اولیه به کار برده می شوند.اشکال این روش این بود که وقتی یک متغیر تعریف می شود تمام اشیا کپی می شوند.در روش جدید اشیا با handleبازگشت داده می شوند نه با مقدار. 5 PHPمتغیر های عضو خصوصی و حفاظت شده تعریف می کند.همچنین یک روش اساندارد برای معرفی سازنده و مخرب همانند زبان برنامه سازی ++Cتعریف می کند. Interfraceهای خاصی وجود دارد که به اشیا اجازه می دهد بر روی زمان اجرا اثر بگذارد.اگر توسعه دهنده یک کپی از یک شی با استفاده از کلمه محفوظ cloneایجاد کند ماشین Zendآنرا بررسی خواهد کرد که آیا روشی برای آن تعریف شده یا نه.اگر نشده بود یک Cloneپیش فرض را صدا خواهد زد که ویژگی های آن شی را کپی می کند.اگر تعریف شده بود برای ویژگی های لازم اشیا ایجاد شده معتبر است.برای سادگی ماشین تابعی را تولید می کند که مشخصات شی مرجع را وارد می کند که برنامه نویس می تواند با یک مقدار مشابه شی مرجع آغاز به کار کند و تنها ویژگی هایی را که نیاز دارد تغییر دهد.

روش نصب

PHPشما برای کار با PHPنیاز به یک سرور مجازی دارید که می توانید از IISیا Apacheاستفاده کنید که ما آپاچی را توصیه می کنیم. همچنین به یک پایگاه داده نیاز دارید که برای این کار mysqlبهترین گزینه است.

شما می توانید با نصب Wampserverبه راحتی همه این گزینه ها را یکجا داشته باشید. Wampserverیک نرم افزار رایگان است که با نصب Apache، PHP، MySqlو PHP My Adminشما را از نصب تک تک این برنامه ها آسوده می کند. Wampserverرا می توانید دانلود کنید.

آسانی

به گفته اکثر برنامه نویسان وب، PHPیک زبان تحت وب ساده به شمار می رود، زیرا نیاز به یادگیری هیچ پیش نیازی نیست، همچنین PHP، به زبان های دیگری وابسته نیست.اغلب دستورات آن مشابه زبانهای محاوره ای بوده و یادگیری آن ساده است.[ 0 نظر ]
گزارش هفته سوم

نرم افزار فتوشاپ:

فتوشاپیک نرم افزار ویرایشگر حرفه ای است و توسط Adobe Systemsتوسعه یافته که برای ساختن عکس ها بکار می رود علاوه بر این Adobe Acrobatیکی از مهمترین تولیدات نرم افزاری است که توسط Adobe Systemتولید شده است .همه کسانی که با گرافیک کامپیوتری سرو کار دارند ، به نوعی محتاج این نرم افزار هستند. فتوشاپ ابزاری ست برای همه کسانی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سرو کار دارند . گرافیست ها ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیعاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . فتوشاپ در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت به شمار می آید . نرم افزار Adobe Photoshop  محبوب ترین برنامه برای ایجاد و اصلاح تصاویر است و همچنین یکی از محصولات با ارزش شرکت Adobeمی باشد . این نرم افزار اجازه می دهد تا کاربران تصویر خود را به راحتی دستکاری ، برش و تغییر اندازه دهند . این نرم افزاربیشتر در میان عکاسان و طراحان گرافیک حرفه ای محبوب است . اگر چه  فتوشاپ برای ویرایش عکس ها و پرینت طراحی شده ، اما فتوشاپ به طور فزاینده ای برای تولید عکس مخصوص وب استفاده می شود . فتوشاپ همچنین ارتباط قوی با دیگر نرم افزار های Adobeبرای ویرایش ، ساخت انیمیشن و CDهای آموزشی دارد . فایل ها در فرمت اختصاصی فتوشاپ (PSD)می تواند به Image Ready ، Illustrator ، Premiere، After Effectsو Encore DVDمنتقل سود و بالعکس ، از آنها به فتوشاپ منتقل شود .

کاربرد های فتوشاپ

 

کاربرد های فتوشاپبخش عمده ای از محیط اطراف ما رو در بر گرفته ، عکس های پرسنلی ، پوستر های تبلیغاتی ، کارت های ویزیت ، بنر ها ، سربرگها ، رابط گرافیکی نرم افزار ها ، جلد نشریات ، تیتراژ فیلم ها ، محیط گرافیکی سایت ها و….. همگی برای زیباتر شدن و حتی به وجود آمدن ، باید یک بار از زیر دست های هنرمند فتوشاپ عبور کنند.

نصب برنامه:

این برنامه مانند سایر نرم افزارها دارای مراحلی برای نصب می باشد که به شرح زیر است:

 

CDنرم افزار را داخل درایو گذاشته و به داخل CDرفته گزینه Setup  را بعد از گذراندن مراحل    ( تعیین محل نصب بر روی دیسک سخت و همچنین مراحل و صفحات بعد) به صفحه       می رسید که از آن نمی توان گذر نمود چون از شما کد ورود نرم افزار را طلب می کند در اینجا شما به درایو CDرفته و فایل متن (Text) داخل CDنرم افزار را باز نموده و شماره سریال داخل را بلوکه کرده کپی نمایید به داخل Setupبرگشته و در قسمت Serial namber  ،Paste  نمایید و مشخصات فردی خود را نیز وارد نمایید به این ترتیب گزینه Nextروشن و فعال میگردد.حالا دکمهNext  رازده و منتظر بمانید تا نرم افزار نصب گردد. بعد از نصب برنامه به منوی Start  رفته و از قسمت ProgramsگزینهAdobe Photoshopرا زده تا نرم افزار باز شود اینجا محیط نرم افزار فتوشاپ است.

که متشکل از:

ناحیه کاری و نوار منو و نوار پارامترها و پانل های مختلف کنترل رنگ ، سایز تصویر، لایه ها، اطلاعات صحنه، تاریخچه و غیره……می باشد.

این نرم افزار نیز مطابق تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز دارای منوهای در بالای صفحه     می باشد که تمامی فرمانها دراین منوها البته بسته به نوع عملکرد شان دسته بندی شده اند اولین منوی که ما با آن شروع خواهیم کرد و آشنا خواهیم شد منوی File  می باشد.

FILE:

در این منو فرمانهای ورود خروج و نیز ذخیره سازی موجود می باشد تک تک آنها را توضیح خواهیم داد.

New:

 به کمک این گزینه می توان یک صفحه جدید کاری درصحنه ایجاد نمود و کلید های میان بر این گزینه معادل Ctrl+Nمی باشد . زمانی که این گزینه را می زنید یک پنجره جدید بازمی شود که تعیین کننده مشخصات و نوع تنظیمات صحنه ای می باشد که شما ایجاد خواهید کرد.

Name:

به کمک این گزینه مشخص می شود که نام صحنه ای که ایجاد می نمایید چه باشد.

درقسمت Image sizeتنظیمات مربوط به اندازه صفحه جدید می باشد که به ترتیب توضیح خواهم داد . قسمت Preset sizes  دراین قسمت اندازه های معیین و استاندارد و از پیش تعیین شده و را در اختیار شما قرار می دهد برای سهولت و سرعت و دقت در کار البته این گزینه به صورت پیش فرض به صورت دستی تنظیم شده است یعنی شما به صورت دلخواه می توانید اندازه صحنه جدید را ایجاد نمایید.

Width:

 به کمک این گزینه که یک فیلد عددی است می توانید عرض وپنهای صفحه تعیین نمایید.

Height:به کمک این گزینه که یک فیلد عددی است می توانید طول یک صفحه را تعیین نمایید.

Resolution:

به کمک این گزینه میزان کیفیت و میزان نقاط را تشکیل دهنده یک صفحه را مشخص می کنید در رابطه با این مقوله در آینده مفصل صحبت خواهیم نمود.

درمقابل سه گزینه بالا یک منوی کرکره ای وجود دارد که معیین کننده واحد اندازه گیری     می باشد.

Mode:

 این قسمت یک منوی کرکره ای می باشد که دراین قسمت می توانید ترکیب بندی رنگ در صفحه جدید که می خواهید ایجاد نمایید تعیین کنید. که مدل ها را در زیر توضیح خواهم داد.

Bitmap:

تصویری که پیکسل ها با عوض کردن مقدار بیت ذخیره شده تغییر می کند  ( یک یعنی روشن صفر یعنی خاموش ، در صفحه نمایش رنگی بیتهای بیشتری استفاده می شوند تا سه رنگ قرمز و سبز و آبی را هم کنترل کند)

Grayscale:

 این گزینه یک صحنه در اختیار ما می گذارد به این صورت که هر فعالیت دراین صحنه شود به صورت سیاه سفید دیده خواهد شد و ذخیره می شود در کل صفحه ای سیاه سفید در اختیار می گذارد و رنگ در آن تاثیری به عنوان خود ماهیت اصلی رنگ ندارد فقط به صورت تیره های مختلف خاکستری نمایان می شود.

RGB color:

این مدل رنگ متشکل از سه رنگ اصلی قرمز سبز و آبی می باشد و با ترکیب این سه رنگ ، رنگ اصلی به وجود خواهد آمد

Cmyk color:

این مدل رنگ جهت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد و دراین مدل رنگها به حسب درصد رنگهای فیروزه ای (Cyanred) سرخابی (Maqenta) زرد (Yellow) و سیاه (Black) تعریف میشود.

Lab:

 مدل Labجامع ترین مدل رنگی می باشد این مدل طوری طراحی شده که در آن رنگها به دستگاه وابسته نباشد یعنی هر رنگ در صفحه نمایش و در صفحه چاپی به یک صورت ظاهر می شود. این مدل در عمل کاربرد زیادی ندارد.

Contents

در این قسمت شما مشخص می کنید که صفحه جدید در قسمت پس زمینه چه خصوصیاتی را دارا باشد.

به صورت White  سفید یا Back qrouhd colorبه صورت رنگی که برای رنگ پس زمینه انتخاب می کنید یا به صورت شفاف یا  Trahs parehtبعد از زدن دکمهok  صفحه جدید ایجاد می شود

Open

گزینه دوم در منوی File  گزینه Openمی باشد که معادل کلیدهای میانبر Ctrl+Oمی باشد یا با دوبار کلیک کردن در پنجره کاری فتوشاپ می توانید به این پنجره دسترسی داشته باشید. به کمک این گزینه می توانید تصاویر را به فتوشاپ وارد نمایید.

Browse

به کمک این گزینه می توانید شما در داخل نرم افزار فتوشاپ یک Browser  یا یک پنجره مشاهدات داشته باشید.

Open Recent

به کمک این فرمان می توانید آخرین تصاویر باز شده توسط نرم افزار را دوباره بازیابی نمایید.

Close

این فرمان صفحه باز انتخاب شده در نرم افزار را می بندد.

Save

این فرمان فایل موجود در نرم افزار را به فرمت های مختلف بر روی درایو سخت ذخیره سازی می نماید.

Save as

این فرمان از فایل جاری که به کمک فرمانSaveذخیره شده ، ذخیره سازی می کند البته با نام دلخواه.

Save for web

 این گزینه تصویر جاری را برای استفاده بر روی اینترنت ذخیره سازی می نماید ( دراین رابطه در آینده توضیح خواهم داد)

Import

به کمک این فرمان می توانید فایل هایی را به داخل برنامه وارد نمایید از جمله فایل های Adobe Acrobatو غیره……………

Export

به کمک این گزینه می توانید تصاویر را خروجی بگیرید.

آشنایی با ابزارک های فتوشاپ:

 Rectangular Marquee Tool:جهت انتخاب کردن مربع و یا مستطیل شکل و چهار گوش استفاده می شود ، اگر هنگام درگ کردن دکمهShift را بگیریم می توان به شکل مربع انتخاب را انجام داد و گرنه به هر صورت چهار گوش مستطیلی می شود عمل انتخاب را انجام داد.

 Eliptical Marquee Tool:جهت انتخاب به شکل بیضی عمودی و افقی استفاده می شود که اگر در هنگام درگ کردن دکمهShiftرا بگیریم می توان به شکل دایره کامل عمل انتخاب را انجام داد.

 Single Row Marquee Toolجهت انتخاب یک خط افقی از پیکسل های یک تصویر استفاده می شود.

Single Column Marquee Toolجهت انتخاب یک خط عمودی از پیکسل ها ی یک تصویر استفاده می شود.

Lasso Toolجهت انتخاب محدوده ای از تصویر به صورت آزاد استفاده می شود و با حرکت ماوس به هر جهت می توان انتخاب دلخواه را انجام داد.

Polygonal Lasso Toolجهت انتخاب محدوده ای از تصویر استفاده می شود که بر خلاف ابزارLassoنمی توان با هر زاویه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شکسته عمل انتخاب را می توان انجام داد، با گرفتن همزمان کلیدShift می توان به صورت یک خط راست و با لا یا پایین بردن ماوس می توان با خطوط با زاویه 45 درجه و 90 درجه انتخاب را انجام داد.

 Magnetic Lasso Tool:جهت انتخاب یک محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بین دو محدوده استفاده می شود و با درگ کردن بین دو رنگ مثلا دو رنگ متضاد سفید و سیاه با نزدیک کردن به محدوده رنگ سیاه مثل آهنربا به محدوده رنگ سیاه می چسبد و با این دستور می توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زیاد را انتخاب کرد.

Magic Wand Tool:که به عصای جادوئی معروف می باشد ، با این ابزار می توان با انتخاب یک پیکسل از یک رنگ تمام رنگهای نزدیک به این محدوده را انتخاب کرد که با استفاده از تنظیمات موجود در قسمت تنظیمات میتوان انتخاب دقیقی داشت.

نکته:با استفاده از دگمهShiftبعد از انتخاب یک محدوده می توان با نگه داشتن این دکمه محدوده دیگری را نیز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه کرد و با گرفتن دکمهAltمی توان قسمتی از محدوده انتخاب شده قبل را از آن کم کرد.

نکته:اگر در هنگام درگ کردن هر کدام از این ابزارها کلیدSpace را نگهداریم می توانیم محدوده انتخاب شده را با حرکت ماوس جابجا کنیم.

  Move Tool : جهت جابجائی اشکال و مواد موجود در بوم استفاده می شود.

  Crop Tool : جهت خذف کردن اضافات لایه ها که از بوم کار ما بیرون زده استفاده می شود با درگ کردن این ابزار روی صفحه قسمت سفید شده باقی خواهد ماند و قیمت خاکستری حذف خواهد شد با اهرم های موجود در اطراف محدوده انتخاب شده می توان اندازه محدوده را تغییر داد.

  Slice Tool : جهت قرار دادن عکس در یک سایت اینترنتی و برای راحتر بالا آمدن تصویر در اینترنت تصویر مورد نظر را با این دستور به قسمت های دلخواه تقسیم می کنیم و در هنگام ذخیره تصویر برای وب هر قسمت به طور جداگانه یک فایل خواهد شد یعنی یک تصویر با 4 اسلایس به 4 فایل تقسیم خواهد شد مانند پازل.

  Healing Brush Tool : با استفاده از این ابزار و با گرفتن کلیدAlt از یک قسمت از تصویر نمونه برداشته می شود و در هر کجا از تصویر اگر ما عمل کلیک و درگ ماوس را انجام دهیم همان قسمت انتخاب شده اول روی قسمتی که ماوس روی آن است ریخته می شود با توجه به رنگ قسمت درگ شده مثلا اگر من نمونه ای از یک سیب را انتخاب کنم و بعد روی یک قسمت سفید درگ کنم سیب به رنگ سفید در قسمتی که ماوس را درگ می کنم ریخته می شود.

   Patch Tool : با استفاده از این دستور می توان تصویری از یک محدوده را روی محدوده انتخاب شده انداخت که تصویر انتخاب شده نه با رنگ خود بلکه با رنگ قسمت انتخاب شده تلفیق شده و یک رنگ متناسب و میانگین دو قسمت را می گیرد ، به عنوان مثال با این ابزار انتخابی روی یک قسمت آبی از تصویر را انتخاب می کنیم سپس با درگ کردن این قسمت مثلا روی صورت یک گربه سیاه و ول کردن کلید ماوس صورت سیاه گربه روی قسمت آبی نه به رنگ سیاه بلکه به رنگی بین رنگ آبی و سیاه ظاهر می شود.

   Color Replacement Tool : با استفاده از این ابزار رنگ یک قسمت را می توان روی یک تصویر دیگر ریخت با توجه به اینکه تصویر زیری به عنوان مثال موهای یک انسان که به رنگ سیاه است رنگ قسمت انتخاب شده را به خود می گیرد ، با این دستور می توان با کمی دقت تغییر رنگ مو و قسمتهای مختلف لباس و ... را انجام داد.

  Brush Tool : این ابزار دقیقن مانند یک قلم رنگ کار می کند، شما می توانید با انتخاب رنگ دلخواه از قسمت رنگForeground روی بوم خود به هر شکل دلخواه نقاشی کنید، شما می توانید با تغییر فیلد تنظیمات این ابزار سختی و نرمی و سطح مقطع قلم خود را تغییر دهید.

  Pencil Tool : مانند ابزارBrush عمل می کند و می توان مقاطعی مانند نوک مداد را داشت.

  Clone Stamp Tool : تقریبا مانند ابزارHealing Brush عمل می کند با این تفاوت که قسمت انتخاب شده با فشار کلیدAlt به طور کاملا دقیق و به رنگ خود آن قسمت روی قسمت جدید ریخته می شود و مانند یک مهر ژلاتینی عمل می کند.

   Pattern Stamp Tool : مانند دستورStamp عمل می کند با این تفاوت که شما با این دستور پترنها و موادی که قبلا به صورت پیشفرض در فتوشاپ وجود دارند روی هر قسمتی که کلیک شود ریخته می شود مثلا بافتهای مختلفی مانند آجر، سنگ و ... که شما خودتان می توانید با دستورDefine Pattern از منویEdit هر کدام از طرحهایی خود را به صورت بافت در آورده و با این دستور روی قسمتهای دلخواه بریزید.

  History Brush Tool : با این ابزار و با کلیک کردن روی هر محدوده ای که از زمان باز کردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می گرداند و فایل را به حالت اول باز می گرداند.

 

  Art History Brush Tool : با استفاده از این ابزار و استفاده ازStyle های مختلف آن در قسمت تنظیمات این دستور می توانید با کشیدن این قلم روی تصویر و عکس خود به کار خود حالت های مختلف هنری مانند آبگونه شدن تصاویر و شیشه ای شدن و... بدهید.

 [ 0 نظر ]
گزارش هفته دوم

نرم افزار فتوشاپ:

فتوشاپیک نرم افزار ویرایشگر حرفه ای است و توسط Adobe Systemsتوسعه یافته که برای ساختن عکس ها بکار می رود علاوه بر این Adobe Acrobatیکی از مهمترین تولیدات نرم افزاری است که توسط Adobe Systemتولید شده است .همه کسانی که با گرافیک کامپیوتری سرو کار دارند ، به نوعی محتاج این نرم افزار هستند. فتوشاپ ابزاری ست برای همه کسانی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سرو کار دارند . گرافیست ها ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیعاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . فتوشاپ در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت به شمار می آید . نرم افزار Adobe Photoshop  محبوب ترین برنامه برای ایجاد و اصلاح تصاویر است و همچنین یکی از محصولات با ارزش شرکت Adobeمی باشد . این نرم افزار اجازه می دهد تا کاربران تصویر خود را به راحتی دستکاری ، برش و تغییر اندازه دهند . این نرم افزاربیشتر در میان عکاسان و طراحان گرافیک حرفه ای محبوب است . اگر چه  فتوشاپ برای ویرایش عکس ها و پرینت طراحی شده ، اما فتوشاپ به طور فزاینده ای برای تولید عکس مخصوص وب استفاده می شود . فتوشاپ همچنین ارتباط قوی با دیگر نرم افزار های Adobeبرای ویرایش ، ساخت انیمیشن و CDهای آموزشی دارد . فایل ها در فرمت اختصاصی فتوشاپ (PSD)می تواند به Image Ready ، Illustrator ، Premiere، After Effectsو Encore DVDمنتقل سود و بالعکس ، از آنها به فتوشاپ منتقل شود .

کاربرد های فتوشاپ

 

کاربرد های فتوشاپبخش عمده ای از محیط اطراف ما رو در بر گرفته ، عکس های پرسنلی ، پوستر های تبلیغاتی ، کارت های ویزیت ، بنر ها ، سربرگها ، رابط گرافیکی نرم افزار ها ، جلد نشریات ، تیتراژ فیلم ها ، محیط گرافیکی سایت ها و….. همگی برای زیباتر شدن و حتی به وجود آمدن ، باید یک بار از زیر دست های هنرمند فتوشاپ عبور کنند.

نصب برنامه:

این برنامه مانند سایر نرم افزارها دارای مراحلی برای نصب می باشد که به شرح زیر است:

 

CDنرم افزار را داخل درایو گذاشته و به داخل CDرفته گزینه Setup  را بعد از گذراندن مراحل    ( تعیین محل نصب بر روی دیسک سخت و همچنین مراحل و صفحات بعد) به صفحه       می رسید که از آن نمی توان گذر نمود چون از شما کد ورود نرم افزار را طلب می کند در اینجا شما به درایو CDرفته و فایل متن (Text) داخل CDنرم افزار را باز نموده و شماره سریال داخل را بلوکه کرده کپی نمایید به داخل Setupبرگشته و در قسمت Serial namber  ،Paste  نمایید و مشخصات فردی خود را نیز وارد نمایید به این ترتیب گزینه Nextروشن و فعال میگردد.حالا دکمهNext  رازده و منتظر بمانید تا نرم افزار نصب گردد. بعد از نصب برنامه به منوی Start  رفته و از قسمت ProgramsگزینهAdobe Photoshopرا زده تا نرم افزار باز شود اینجا محیط نرم افزار فتوشاپ است.

که متشکل از:

ناحیه کاری و نوار منو و نوار پارامترها و پانل های مختلف کنترل رنگ ، سایز تصویر، لایه ها، اطلاعات صحنه، تاریخچه و غیره……می باشد.

این نرم افزار نیز مطابق تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز دارای منوهای در بالای صفحه     می باشد که تمامی فرمانها دراین منوها البته بسته به نوع عملکرد شان دسته بندی شده اند اولین منوی که ما با آن شروع خواهیم کرد و آشنا خواهیم شد منوی File  می باشد.

FILE:

در این منو فرمانهای ورود خروج و نیز ذخیره سازی موجود می باشد تک تک آنها را توضیح خواهیم داد.

New:

 به کمک این گزینه می توان یک صفحه جدید کاری درصحنه ایجاد نمود و کلید های میان بر این گزینه معادل Ctrl+Nمی باشد . زمانی که این گزینه را می زنید یک پنجره جدید بازمی شود که تعیین کننده مشخصات و نوع تنظیمات صحنه ای می باشد که شما ایجاد خواهید کرد.

Name:

به کمک این گزینه مشخص می شود که نام صحنه ای که ایجاد می نمایید چه باشد.

درقسمت Image sizeتنظیمات مربوط به اندازه صفحه جدید می باشد که به ترتیب توضیح خواهم داد . قسمت Preset sizes  دراین قسمت اندازه های معیین و استاندارد و از پیش تعیین شده و را در اختیار شما قرار می دهد برای سهولت و سرعت و دقت در کار البته این گزینه به صورت پیش فرض به صورت دستی تنظیم شده است یعنی شما به صورت دلخواه می توانید اندازه صحنه جدید را ایجاد نمایید.

Width:

 به کمک این گزینه که یک فیلد عددی است می توانید عرض وپنهای صفحه تعیین نمایید.

Height:به کمک این گزینه که یک فیلد عددی است می توانید طول یک صفحه را تعیین نمایید.

Resolution:

به کمک این گزینه میزان کیفیت و میزان نقاط را تشکیل دهنده یک صفحه را مشخص می کنید در رابطه با این مقوله در آینده مفصل صحبت خواهیم نمود.

درمقابل سه گزینه بالا یک منوی کرکره ای وجود دارد که معیین کننده واحد اندازه گیری     می باشد.

Mode:

 این قسمت یک منوی کرکره ای می باشد که دراین قسمت می توانید ترکیب بندی رنگ در صفحه جدید که می خواهید ایجاد نمایید تعیین کنید. که مدل ها را در زیر توضیح خواهم داد.

Bitmap:

تصویری که پیکسل ها با عوض کردن مقدار بیت ذخیره شده تغییر می کند  ( یک یعنی روشن صفر یعنی خاموش ، در صفحه نمایش رنگی بیتهای بیشتری استفاده می شوند تا سه رنگ قرمز و سبز و آبی را هم کنترل کند)

Grayscale:

 این گزینه یک صحنه در اختیار ما می گذارد به این صورت که هر فعالیت دراین صحنه شود به صورت سیاه سفید دیده خواهد شد و ذخیره می شود در کل صفحه ای سیاه سفید در اختیار می گذارد و رنگ در آن تاثیری به عنوان خود ماهیت اصلی رنگ ندارد فقط به صورت تیره های مختلف خاکستری نمایان می شود.

RGB color:

این مدل رنگ متشکل از سه رنگ اصلی قرمز سبز و آبی می باشد و با ترکیب این سه رنگ ، رنگ اصلی به وجود خواهد آمد

Cmyk color:

این مدل رنگ جهت چاپ مورد استفاده قرار می گیرد و دراین مدل رنگها به حسب درصد رنگهای فیروزه ای (Cyanred) سرخابی (Maqenta) زرد (Yellow) و سیاه (Black) تعریف میشود.

Lab:

 مدل Labجامع ترین مدل رنگی می باشد این مدل طوری طراحی شده که در آن رنگها به دستگاه وابسته نباشد یعنی هر رنگ در صفحه نمایش و در صفحه چاپی به یک صورت ظاهر می شود. این مدل در عمل کاربرد زیادی ندارد.

Contents

در این قسمت شما مشخص می کنید که صفحه جدید در قسمت پس زمینه چه خصوصیاتی را دارا باشد.

به صورت White  سفید یا Back qrouhd colorبه صورت رنگی که برای رنگ پس زمینه انتخاب می کنید یا به صورت شفاف یا  Trahs parehtبعد از زدن دکمهok  صفحه جدید ایجاد می شود

Open

گزینه دوم در منوی File  گزینه Openمی باشد که معادل کلیدهای میانبر Ctrl+Oمی باشد یا با دوبار کلیک کردن در پنجره کاری فتوشاپ می توانید به این پنجره دسترسی داشته باشید. به کمک این گزینه می توانید تصاویر را به فتوشاپ وارد نمایید.

Browse

به کمک این گزینه می توانید شما در داخل نرم افزار فتوشاپ یک Browser  یا یک پنجره مشاهدات داشته باشید.

Open Recent

به کمک این فرمان می توانید آخرین تصاویر باز شده توسط نرم افزار را دوباره بازیابی نمایید.

Close

این فرمان صفحه باز انتخاب شده در نرم افزار را می بندد.

Save

این فرمان فایل موجود در نرم افزار را به فرمت های مختلف بر روی درایو سخت ذخیره سازی می نماید.

Save as

این فرمان از فایل جاری که به کمک فرمانSaveذخیره شده ، ذخیره سازی می کند البته با نام دلخواه.

Save for web

 این گزینه تصویر جاری را برای استفاده بر روی اینترنت ذخیره سازی می نماید ( دراین رابطه در آینده توضیح خواهم داد)

Import

به کمک این فرمان می توانید فایل هایی را به داخل برنامه وارد نمایید از جمله فایل های Adobe Acrobatو غیره……………

Export

به کمک این گزینه می توانید تصاویر را خروجی بگیرید.

آشنایی با ابزارک های فتوشاپ:

 Rectangular Marquee Tool:جهت انتخاب کردن مربع و یا مستطیل شکل و چهار گوش استفاده می شود ، اگر هنگام درگ کردن دکمهShift را بگیریم می توان به شکل مربع انتخاب را انجام داد و گرنه به هر صورت چهار گوش مستطیلی می شود عمل انتخاب را انجام داد.

 Eliptical Marquee Tool:جهت انتخاب به شکل بیضی عمودی و افقی استفاده می شود که اگر در هنگام درگ کردن دکمهShiftرا بگیریم می توان به شکل دایره کامل عمل انتخاب را انجام داد.

 Single Row Marquee Toolجهت انتخاب یک خط افقی از پیکسل های یک تصویر استفاده می شود.

Single Column Marquee Toolجهت انتخاب یک خط عمودی از پیکسل ها ی یک تصویر استفاده می شود.

Lasso Toolجهت انتخاب محدوده ای از تصویر به صورت آزاد استفاده می شود و با حرکت ماوس به هر جهت می توان انتخاب دلخواه را انجام داد.

Polygonal Lasso Toolجهت انتخاب محدوده ای از تصویر استفاده می شود که بر خلاف ابزارLassoنمی توان با هر زاویه دلخواه عمل انتخاب را انجام داد و فقط به صورت خطوط شکسته عمل انتخاب را می توان انجام داد، با گرفتن همزمان کلیدShift می توان به صورت یک خط راست و با لا یا پایین بردن ماوس می توان با خطوط با زاویه 45 درجه و 90 درجه انتخاب را انجام داد.

 Magnetic Lasso Tool:جهت انتخاب یک محدوده با توجه به تفاوت رنگ موجود بین دو محدوده استفاده می شود و با درگ کردن بین دو رنگ مثلا دو رنگ متضاد سفید و سیاه با نزدیک کردن به محدوده رنگ سیاه مثل آهنربا به محدوده رنگ سیاه می چسبد و با این دستور می توان دو محدوده رنگ با تضاد رنگ زیاد را انتخاب کرد.

Magic Wand Tool:که به عصای جادوئی معروف می باشد ، با این ابزار می توان با انتخاب یک پیکسل از یک رنگ تمام رنگهای نزدیک به این محدوده را انتخاب کرد که با استفاده از تنظیمات موجود در قسمت تنظیمات میتوان انتخاب دقیقی داشت.

نکته:با استفاده از دگمهShiftبعد از انتخاب یک محدوده می توان با نگه داشتن این دکمه محدوده دیگری را نیز به همان محدوده انتخاب شده اول اضافه کرد و با گرفتن دکمهAltمی توان قسمتی از محدوده انتخاب شده قبل را از آن کم کرد.

نکته:اگر در هنگام درگ کردن هر کدام از این ابزارها کلیدSpace را نگهداریم می توانیم محدوده انتخاب شده را با حرکت ماوس جابجا کنیم.

  Move Tool : جهت جابجائی اشکال و مواد موجود در بوم استفاده می شود.

  Crop Tool : جهت خذف کردن اضافات لایه ها که از بوم کار ما بیرون زده استفاده می شود با درگ کردن این ابزار روی صفحه قسمت سفید شده باقی خواهد ماند و قیمت خاکستری حذف خواهد شد با اهرم های موجود در اطراف محدوده انتخاب شده می توان اندازه محدوده را تغییر داد.

  Slice Tool : جهت قرار دادن عکس در یک سایت اینترنتی و برای راحتر بالا آمدن تصویر در اینترنت تصویر مورد نظر را با این دستور به قسمت های دلخواه تقسیم می کنیم و در هنگام ذخیره تصویر برای وب هر قسمت به طور جداگانه یک فایل خواهد شد یعنی یک تصویر با 4 اسلایس به 4 فایل تقسیم خواهد شد مانند پازل.

  Healing Brush Tool : با استفاده از این ابزار و با گرفتن کلیدAlt از یک قسمت از تصویر نمونه برداشته می شود و در هر کجا از تصویر اگر ما عمل کلیک و درگ ماوس را انجام دهیم همان قسمت انتخاب شده اول روی قسمتی که ماوس روی آن است ریخته می شود با توجه به رنگ قسمت درگ شده مثلا اگر من نمونه ای از یک سیب را انتخاب کنم و بعد روی یک قسمت سفید درگ کنم سیب به رنگ سفید در قسمتی که ماوس را درگ می کنم ریخته می شود.

   Patch Tool : با استفاده از این دستور می توان تصویری از یک محدوده را روی محدوده انتخاب شده انداخت که تصویر انتخاب شده نه با رنگ خود بلکه با رنگ قسمت انتخاب شده تلفیق شده و یک رنگ متناسب و میانگین دو قسمت را می گیرد ، به عنوان مثال با این ابزار انتخابی روی یک قسمت آبی از تصویر را انتخاب می کنیم سپس با درگ کردن این قسمت مثلا روی صورت یک گربه سیاه و ول کردن کلید ماوس صورت سیاه گربه روی قسمت آبی نه به رنگ سیاه بلکه به رنگی بین رنگ آبی و سیاه ظاهر می شود.

   Color Replacement Tool : با استفاده از این ابزار رنگ یک قسمت را می توان روی یک تصویر دیگر ریخت با توجه به اینکه تصویر زیری به عنوان مثال موهای یک انسان که به رنگ سیاه است رنگ قسمت انتخاب شده را به خود می گیرد ، با این دستور می توان با کمی دقت تغییر رنگ مو و قسمتهای مختلف لباس و ... را انجام داد.

  Brush Tool : این ابزار دقیقن مانند یک قلم رنگ کار می کند، شما می توانید با انتخاب رنگ دلخواه از قسمت رنگForeground روی بوم خود به هر شکل دلخواه نقاشی کنید، شما می توانید با تغییر فیلد تنظیمات این ابزار سختی و نرمی و سطح مقطع قلم خود را تغییر دهید.

  Pencil Tool : مانند ابزارBrush عمل می کند و می توان مقاطعی مانند نوک مداد را داشت.

  Clone Stamp Tool : تقریبا مانند ابزارHealing Brush عمل می کند با این تفاوت که قسمت انتخاب شده با فشار کلیدAlt به طور کاملا دقیق و به رنگ خود آن قسمت روی قسمت جدید ریخته می شود و مانند یک مهر ژلاتینی عمل می کند.

   Pattern Stamp Tool : مانند دستورStamp عمل می کند با این تفاوت که شما با این دستور پترنها و موادی که قبلا به صورت پیشفرض در فتوشاپ وجود دارند روی هر قسمتی که کلیک شود ریخته می شود مثلا بافتهای مختلفی مانند آجر، سنگ و ... که شما خودتان می توانید با دستورDefine Pattern از منویEdit هر کدام از طرحهایی خود را به صورت بافت در آورده و با این دستور روی قسمتهای دلخواه بریزید.

  History Brush Tool : با این ابزار و با کلیک کردن روی هر محدوده ای که از زمان باز کردن فایل روی آن تغییرات داده اید را به حالت قبل بر می گرداند و فایل را به حالت اول باز می گرداند.

 

  Art History Brush Tool : با استفاده از این ابزار و استفاده ازStyle های مختلف آن در قسمت تنظیمات این دستور می توانید با کشیدن این قلم روی تصویر و عکس خود به کار خود حالت های مختلف هنری مانند آبگونه شدن تصاویر و شیشه ای شدن و... بدهید.

 

 [ 0 نظر ]
گزارش هفته اول

HTML

HTML:

HTMLبه زبانی اطلاق میشود که سنگ بنای صفحات وب سایت می باشد. عموما تمامی زبانهای برنامه نویسی تحت وب ، به نوعی وابسته به زبان HTML می باشد . به عنوان مثال php، جاوا اسکریپ و زبان برنامه نویسی « .net» ، زبانهایی هستند که علاوه بر داشتن قوانین و استانداردهای خود از زبان HTML کمک میگیرند به طوریکه کدهای نوشته شده در قالب خاصی در بین کدهای HTML قرار داده می شود .

HTMLزبانی می باشد که از زبان XMLمشتق شده است. به این معنی که میتوان گفت HTML نوع بخصوصی از زبان XML  می باشد . XMLزبانی است که سنگ بنای آن ، تگ می باشد. تگ همانند پرانتزی می باشد که می توان آن را باز کرد ، درون آن چیزی قرار داد و سپس آن را بست . این تگها میتوانند هر اسمی داشته باشند و زبان XML  آزادی کاملی را در این خصوص به شما داده است .

همانطور که گفته شد، HTML زبانی است که از تگ ها تشکیل شده است. به این مفهوم که هر تگ در زبانHTML  معنا و مفهوم خاص خود را دارد و اصطلاحا به این کار، نشانه گذاری گفته می شود.بعنوان مثال در زبانHTML چنانچه بخواهید متنی را بولد نمایید از کد زیر استفاده می نمایید :

<b> This text is bold. </d>

خروجی کد بالا به صورت زیر است :

This text is bold

همان طور که ملاحظه می فرمایید ، تگها با روش خاصی مشخص می شوند. تگ bدر این مثال در ابتدا باز میشود ، درون آن چیزی قرار داده میشود و سپس با " / " بسته میشود. درست همانند پرانتزها در یک عملیات ریاضی که پرانتزها میتوانند تو در تو باشند ، تگها نیز میتوانند به تعداد دلخواه تو در تو باشند. اصطلاحاً به این عملیات indentگفته میشود .

نشانه گذاری ابر متنی یا زنگام یا HTMLیا Hypertext Markup Language:

در کنار CSCهسته ی فناوری ساخت صفحه های وب هستند . HTMLزبان توصیف ساختار صفحه های وب است زبانی است برای برچسب ( Tag) نام دارند که محتوای یک صفحه ی وب با آنها نشانه گذاری شده و بدین‌ترتیب ، نحوه ی نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود. این زبان در خلال دهه ۹۰ توسط دنیس ریچی ابداع شد که تاکنون نسخه ی ۵ آن عرضه گردیده است.

هر یک از برچسب‌های HTMLمعنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسب‌هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوندبه صفحات دیگر در HTMLتعریف شده‌اند.

یک سند HTMLیک پرونده مبتنی بر متن ( Text–based) است که معمولاً با پسوند .htmیا htmlنام‌گذاری شده و محتویات آن از برچسب‌های HTMLتشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسب‌های HTMLهستند، تک‌تک آن‌ها را از داخل سند HTMLخوانده و سپس محتوای آن صفحه رانمایان سازی (Render) می‌کنند.

HTMLزبان برنامه نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمند کردن اطلاعات و جدایش اجزای منطقی یک نوشتار نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ها، بندها و جداول  به کار می‌رود. از سوی دیگر، HTMLرا نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوری‌های دیگری همچون CSC است.

گفتنی است HTMLشکلی از زبان دیگری بنام Sgmlاست و World Wide Web Consortiumآن را به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده‌است.

در HTML سه نوع برچسب وجود دارد:

1.     تگ‌های یکه مانند <hr>که خط رسم می‌کند.

2.     تگ‌هایی که شروع و پایان دارند. مثل: </head>head> …. >

3.     تگ‌هایی که دارای ویژگی می‌باشند.

یک فایلHTML چیست؟

HTMLمخفف زبان نشانه گذاری فرامتنی است به نام hypertext markup language. یک فایل HTMLیک فایل متنی حاوی بر چسب های کوچک نشانه گذاریست . این برچسب ها به مرورگرهای وب بیان میکنن که صفحه را چگونه نشان دهد. یک فایل HTMLمیتواند توسط یک ویرایشگر متنی ساده ساخته شود .

 

 [ 0 نظر ]
1
صفحه اصلی
پست الکترونیک
can't open file