صفحه شخصی اسما حمیدی

در این صفحه ما با نحوه ساختن سایت اشنا میشویم

آشنایی با هاست و دامنه

هاست چیست؟

 

وب هاستینگ همان چیزی است که وقتی می خواهید وب سایت تان روی شبکه بین المللی (اینترنت) برای همه قابل دیدن باشد به آن نیاز دارید. به زبان ساده، وب سایت شما باید روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. کامپیوتر شخصی شما هم می تواند به صورت یک سرویس دهنده میزبان تنظیم و راه اندازی شود اما اگر قصدتان جذب ترافیک یا «بازدید کننده» زیاد برای سایت تان است، این کار زیاد عاقلانه به نظر نمی رسد برای اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد لازم است کامپیوترشما همیشه روشن و به اینترنت متصل باشد؛ به محض خاموش شدن کامپیوتر دیگر کسی سایت شما را نمی بیند. از طرف دیگر اگر با نرم افزارهای راه اندازی سرور آشنا نباشید، این کار می تواند برای شما پیچیده باشد در نتیجه اصلاح اشکالات و خرابی های احتمالی سرورتان وقت و انرژی زیادی می خواهد .

به همین دلایل تمام شرکت ها، ارگان ها و حتی افراد شخصی که نیاز به وب سایت دارند برای میزبانی سایت شان به سراغ شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی می روند. در چنین شرکت هایی سرورهای آنها غالباً در خارج از ایران و در معروف ترین و مجهزترین  Datacenterهای دنیا قرار دارد جایی که به صورت ۲۴ ساعته برق به سرورها متصل است و اینترنت قطعی ندارد و برای مواقع اضطراری تمهیداتی اندیشیده شده است.


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
آشنایی با زبان برنامه نویسی JQUERY

آشنایی با زبان برنامه نویسی JQUERY

امروزه دنياي وب محيطي ديناميک است و کاربران از استانداردهاي بالايي براي طراحي و عملکرد سايت‌هايشان استفاده ميکنند. طراحان هم از ابزار مختلف جاوا اسکريپت منجمله jQueryبراي اتوماسيون عملکردهاي مشترک، جذابيت و ساده سازي عملکردهاي پيچيده بهره ميبرند. يکي از دلايل محبوبيت استفاده از jQueryقابليت آن در کمک طيف وسيعي از عمليات مختلف است. به همين دليل ممکن است فکر کنيد که پس يادگيري jQueryبايد مشکل باشد اما اين سيستم صرفا تشکيل شده است از يکسري ايده هاي فرض گرفته شده از ساختار HTMLو CSSاست.


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
آشنایی با جاوا اسکریپت

آشنایی با جاوا اسکریپت

مقدمه :

جاوا اسکریپت مانند تمام زبان های اسکریپتی حاوی دستورات و امکاناتیست که تعاملاتی را در سایت فراهم می آورد و در جهت داینامیک کردن صفحات وب استفاده می شود و مانند سایر زبان های اسکریپتی در واقع کوچک شده ی زبان برنامه نویسی مادر است و تعدادی از دستورات و امکانات برنامه نویسی در زبان مادر از اینگونه زبان ها حذف شده است، چرا که در حقیقت زبان های اسکریپتی برای استفاده در شبکه نوشته می شوند و باید کمترین زمان اجرا و پیچیدگی را داشته باشند.

دستورات جاوا اسکریپت در داخل صفحه و اکثرا در سمت کلاینت اجرا می شوند و با محتویات خود صفحه لود میگردند. در نتیجه باید از قوانین مطرح شده تبعیت کنند و حتی الامکان سبک و سریع باشند.


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
آشنایی با زبان برنامه نویسی PHP

آشنایی با زبان برنامه نویسی PHP

پی اچ‌ پی(PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های پردازه نویسی  متن باز (Open Source) است که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب سایت های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHPمخفف Hypertext Preprocessor(پیش‌پردازنده فرامتن) می‌‌باشد. PHPدر سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
نرم افزار فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ:

فتوشاپیک نرم افزار ویرایشگر حرفه ای است و توسط Adobe Systemsتوسعه یافته که برای ساختن عکس ها بکار می رود علاوه بر این Adobe Acrobatیکی از مهمترین تولیدات نرم افزاری است که توسط Adobe Systemتولید شده است .همه کسانی که با گرافیک کامپیوتری سرو کار دارند ، به نوعی محتاج این نرم افزار هستند. فتوشاپ ابزاری ست برای همه کسانی که در کامپیوتر با گرافیک ثابت و حتی متحرک سرو کار دارند . گرافیست ها ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیعاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . فتوشاپ در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت به شمار می آید . نرم افزار Adobe Photoshop  محبوب ترین برنامه برای ایجاد و اصلاح تصاویر است و همچنین یکی از محصولات با ارزش شرکت Adobeمی باشد . این نرم افزار اجازه می دهد تا کاربران تصویر خود را به راحتی دستکاری ، برش و تغییر اندازه دهند . این نرم افزاربیشتر در میان عکاسان و طراحان گرافیک حرفه ای محبوب است . اگر چه  فتوشاپ برای ویرایش عکس ها و پرینت طراحی شده ، اما فتوشاپ به طور فزاینده ای برای تولید عکس مخصوص وب استفاده می شود . فتوشاپ همچنین ارتباط قوی با دیگر نرم افزار های Adobeبرای ویرایش ، ساخت انیمیشن و CDهای آموزشی دارد . فایل ها در فرمت اختصاصی فتوشاپ (PSD)می تواند به Image Ready ، Illustrator ، Premiere، After Effectsو Encore DVDمنتقل سود و بالعکس ، از آنها به فتوشاپ منتقل شود .

فتوشاپ


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
اشنایی با CSS

خلاصه

 زمانی کهHTMLپا به عرصه دنیای اینترنت گذاشت، فرض بر این که این زبان تنها برای نمایش متن و عکس بوجود آمده است. عملا در آن زمان، کسی حتی فکر آن را نمی کرد که روزی برسد که اینترنت به خانه های صدها میلیون آدم و بر روی کامپیوترهای شخصی نفوذ کند.

HTMLزبانی بود که بسیاری از موارد پیشرفته در طراحی در آن لحاظ نشده بود. بعلاوه اینکه این زبان قابلیت تغییر، کاربر پسندی و بسیاری دیگر از مباحثی که در دنیای برنامه نویسی و طراحی با گذشت زمان بوجود آمده اند را در خود جای نداده است   

CSSچیست؟

CSS یاCascade Style Sheets زبان برنامه نویسی می باشد که کنسرسیوم بین المللی شبکه جهانی وب یاW3C برای غلبه بر مشکلاتی که در طی زمان با استفاده ازHTML بوجود آمده است پیشنهاد داده است. عملا این زبان برنامه نویسی، مکملی بر زبان باستانی HTML است و سعی در پر کردن نقاط ضعف و خلاء های آن دارد.

CSS زبانی است که توسط آن قادر خواهید تا استیل طراحی صفحات وب سایت تان را یکبار تعریف و به صفحات مورد نیازتان اعمال نمایید.
برای این منظور مثالی را می زنیم. تصور کنید که سایت شما شامل 100 صفحه استاتیک می باشد و شما آنها را تماما به زبانHTML نوشته اید. بعد از یک هفته تصمیم گرفته اید تا فونت تمام کلمات را کمی بزرگتر کنید. گفتن اینکه فونت تمام کلمات بزرگتر شود بسیار کار راحتی است و تنها یک جمله است. ولی آیا در عمل تغییر 100 صفحه نیز به همان راحتی خواهد بود؟

قطعا نه. CSS دقیقا همان زبانی است که جمله یک خطی شما را تبدیل به همان یک جمله خواهد کرد. شما تنها کافی است تا استیل مورد نیازتان را در طراحی تغییر دهید و آن هم تنها با تغییر یک یا چند مورد کوچک.

جمله آخر اینکه، استفاده ازCSS باعث تمیزتر شدن کدهای برنامه نویسی تان می شود، تغییرات آتی را آسان می کند و همچنین دید شما را بیشتر به طراحی معطوف می کند تا سر و کله زدن با کدهای برنامه نویسی.


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
اشنایی با HTML

HTML:

HTMLبه زبانی اطلاق میشود که سنگ بنای صفحات وب سایت می باشد. عموما تمامی زبانهای برنامه نویسی تحت وب ، به نوعی وابسته به زبان HTML می باشد . به عنوان مثال php، جاوا اسکریپ و زبان برنامه نویسی « .net» ، زبانهایی هستند که علاوه بر داشتن قوانین و استانداردهای خود از زبان HTML کمک میگیرند به طوریکه کدهای نوشته شده در قالب خاصی در بین کدهای HTML قرار داده می شود .

HTMLزبانی می باشد که از زبان XMLمشتق شده است. به این معنی که میتوان گفت HTML نوع بخصوصی از زبان XML  می باشد . XMLزبانی است که سنگ بنای آن ، تگ می باشد. تگ همانند پرانتزی می باشد که می توان آن را باز کرد ، درون آن چیزی قرار داد و سپس آن را بست . این تگها میتوانند هر اسمی داشته باشند و زبان XML  آزادی کاملی را در این خصوص به شما داده است .


ادامه مطلب...
[ 0 نظر ]
1
صفحه اصلی
پست الکترونیک

موضوعات

HTML
1 مطلب
Css
1 مطلب
فتوشاپ
1 مطلب
Php
1 مطلب
JavaScript
1 مطلب
JQuery
1 مطلب
can't open file