یکشنبه 28 بهمن 1397 | Sunday 17 th of February 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-6-1انواع روشهای کاهش مصرف انرژی

تاکنون تحقیقات فراوانی در زمینه روشهای حفظ انرژی[1] در شبکه‌های حسگر صورت گرفته است و طبقه‌بندی‌های فراوانی برای این روشها وجود دارد. بطور کلی می‌توان این روشها را در سه دسته تقسیم بندی کرد [15]که در ادامه، درمورد هرکدام توضیحاتی بیان می‌گردد.

· بر مبنای دوره گردش کاری[2] : این روشها بر این مبنا کار می‌کنند که فرض می‌شود در محیط بیش از تعداد مورد انتظار گره حسگر موجود می‌باشد و در صورتی که تعدادی از انها در حالت مصرف کم قرار بگیرند و یا خاموش شوند تاثیری در کار کرد شبکه ایجاد نشود. در این روشها سعی می‌گردد به گونه‌ای این کار انجام گیرد که زیرمجموعه انتخاب شده دارای کمترین میزان ممکن باشد.

· برمبنای داده گرایی[3] : این روش شامل ، روشهای کاهش داده‌ها و روشهای استخراج داده می‌باشد. روشهای کاهش داده‌ها ، سعی در کاهش داده‌های تولید شده دارند و این کار را از طرق گوناگون ، ازجمله حذف داده‌های اضافی، فشرده سازی داده‌ها و ترکیب چند داده و تفسیر انها انجام می‌دهند. در روشهای استخراج داده بر این موضوع تاکید می‌گردد که میزان تولید داده کاهش پیدا کند، یعنی یا تعداد دفعات بررسی محیط کاهش پیدا کرده و یا بررسی محیط تنها زمانهایی انجام گیرد که تغییرات قابل قبولی در اطراف محیط حسگر رخ داده باشد.

برمبنای تحرک سینک : این روش بر اساس این واقعیت کار می‌کند که چون گره‌ها در شبکه‌های حسگر مسئول رله اطلاعات به سمت سینک نیز می‌باشند و این موضوع سبب می‌شود که گره‌هایی که در مجاورت گره سینک واقع شده‌اند عمل رله زیادی را انجام داده و سریع انرژی انها تخلیه گردد. این واقعه باعث قطع ارتباط کل شبکه با سینک می‌گردد که عملا شبکه را از کار می‌اندازد. برای جلوگیری از این واقعیت در این روشها از تحرک سینک در محیط استفاده می‌شو


2- Energy Conservation

1- Duty Cycling

2- Data-Driven

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26