شنبه 27 مهر 1398 | Saturday 19 th of October 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
بانک اطلاعاتی

از انجا که پروژه موجود دارای بانک اطلاعاتی می باشد نیاز به ابزاری برای تولید بانک  وذخیره و بازیابی داده از ان می باشد.که از SQLSERVER2005برای این منظور استفاده گردیده است.

SQL SERVER 2005یک موتور پایگاه داده ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت است و ادامه ویرایش های مختلف SQL Serverاست. بدون اقراق میتوان گفت این محصول پر کاربرد ترین پایگاه داده محسوب می شود. البته مایکروسافت ادعا کرده است که بیش از 60 % بازار پایگاه داده جهان را به خود اختصاص داده و این روز به روز در حال افزایش است.

با استفاده از SQL Server، برنامه‌نویسان بانک‌های اطلاعاتی قادرند از امکانات و قابلیت‌های موجود در پلتفرم دات‌ نت و کلیه توابع و کلاس‌های ساخته شده در ان بهره‌مند شوند. یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اساسی‌ترین این قابلیت‌ها، امکان استفاده از دو زبان مهم و کاربرپسند دات ‌نت یعنی ویژوال بیسیک و سی‌شارپ در پیاده‌سازی اجزای مختلف یک بانک‌ اطلاعاتی است. این عامل نه‌تنها باعث می‌شود که برنامه‌نویسان برای نوشتن ماژول‌هایی مثل تریگرها، روال‌ها (StoredProcedures) در توابع به جای استفاده از زبان استاندارد و در عین حال پیچیده T-SQL، بتوانند از زبان‌های محیط دات‌ نت با تمام ساختارها، دستورات، کلاس‌ها، ارایه‌ها، و خلاصه تمام ویژگی‌های یک زبان شی گرا استفاده کنند، بلکه این همکاری نزدیک بین موتور برنامه‌نویسی دات‌ نت یعنی CLR(که مسؤول تبدیل کدهای نوشته شده دات‌ نت به زبان سیستم‌عامل است) و موتور بانک اطلاعاتی SQL Serverباعث شده تا به غیر از تنوع زبان‌های برنامه‌نویسی قابل استفاده درSQL Server، تغییر قابل توجهی نیز در کارایی ماژول‌های مذکور پیش اید. در واقع موضوع از این قرار است که اصولاً کدهای نوشته شده به زبان‌های دات ‌نت، ابتدا توسط کامپایلر به زبان (IL) ترجمه می‌شوند. سپس CLRاین کد میانی را به کد قابل فهم سیستم‌عامل تبدیل و اماده اجرا می‌نماید. این کار سبب می‌شود تا کدهای نهایی به دلیل این‌که بسیار به سیستم‌عامل نزدیک می‌باشد سریع‌تر از کدهای TSQL(که فقط توسط موتور بانک اطلاعاتی قابل اجرا هستند) اجرا شوند و در زمان اجرا از کارایی بیشتری برخوردار باشند. البته این مسأله بدین معنی نیست که استفاده از زبان‌های دات‌ نت همیشه بر زبان‌های SQLارجحیت دارد، بلکه منظور ان است که در برخی موارد ممکن است ان قدر منطق و الگوریتم یک ماژول پیچیده باشد که برنامه‌نویس استفاده از زبان‌های دات‌ نت را به دلیل اسان‌تر بودن ساختار و دستورات ان به زبان SQLترجیح دهد. بنابراین زمانی که بیشتر عملیات یک ماژول مربوط به خواندن و نوشتن اطلاعات باشد بهتر است از همان دستورات استاندارد SQL  یعنی SELECT ،UPDATE  ،DELETE  و INSERTاستفاده کرده و بی‌جهت منابع سیستم را صرف تعریف متغیرها و کلاس‌های دات ‌نت ننماید. اما در ماژول‌هایی که بیشتر عملیاتشان شامل پردازش اطلاعات مثل انجام عملیات‌های ریاضی یا مقایسه اطلاعات با یکدیگر است بهتر است تا هم از امکانات برنامه‌نویسی و هم از سرعت و کارایی بالای دات‌ نت در این زمینه بهره برد و ماژول‌های مذکور را با زبان‌های دات ‌نت پیاده‌سازی کرد

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26