شنبه 27 مهر 1398 | Saturday 19 th of October 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-4- مزایای استفاده از VoIP نسبت به PSTN

اولین پاسخی که به ذهن بیشتر مردم می رسد هزینه است ، صرفه جویی در هزینه ها مهم ترین انگیزه است که به طور حتم دلیل قانع کننده ای است. در واقع شما می توانید از بیشتر از یک منبع ، اقدام به کاهش هزینه ها کنید. شاید کمپانی شما یک PBXدر دفتر مرکزی خود دارد ، و ان  PBX به PBX ها و سیستم های کلید موجود در دفاتری که در مکان های دیگر و دورتر هستند ، متصل است. شما باید ماهیانه مبلغی را بابت مدارها و خطوطی که برای اتصال این سوئیچ های خصوصی تلفن بکار رفته است ، بپردازید.

علاوه براتصالاتی که تماس های تلفنی شما را برقرار می کنند ، به اتصالات و خطوطی هم برای انتقال داده ها در بین دفاتر خود نیاز دارید.با استفاده از VOIP، شما دیگر به خطوط و مدار هایی که برای انتقال صدا به کار می رفت ، احتیاج ندارید و حتی نیازی هم به پرداخت هزینه شارژ ماهانه انها ندارید، برای اینکه می توانید ترافیک صوتی خود را بر روی همان مدارها و خطوط انتقال داده ، منتقل کنید.

علت دیگری که تکنولوژی VOIPبه صرفه جویی در هزینه ها کمک می کند ، کاهش مخارج کابل کشی است. به طور معمول ، یک شرکت  از زیر ساخت های جداگانه ( که در بیشتر موارد کابل فیبر نوری است ) برای شبکه های صوتی ، داده و ویدئو استفاده می کند.

شکل 1- 4 ) ویدئو/ صوت / داده قبل از همگرایی  در سیستمتلفنسنتی

با تکنولوژی های شبکه ای پر سرعتی که امروزه وجود دارد ، صوت ، داده و همینطور ترافیک ویدئو می توانند در کنار هم بر روی یک شبکه پر سرعت جریان داشته باشند. شکل زیر شبکه همگرایی [1] را نمایش می دهد که در ان تجهیزات سخت افزاری کمتری استفاده شده است، زیرا انواع مختلف ترافیک از یک سخت افزار استفاده می کنند.

شکل 2- 4 ) ویدئو/ صوت / داده بعد از همگرایی  در سیستم VOIP

در زمان استفاده از خطوط PSTN، کاربران عملا” هزینه زمان استفاده شده توسط شرکتی که مدیریت خط PSTNرا برعهده دارد ،‌ پرداخت می نمایند و هر اندازه که بیشتر با تلفن صحبت نمایند هزینه بیشتری را نیز می بایست پرداخت نمایند. در این سیستم برای گفتگوی همزمان با افراد ( حداکثر سه نفر ) نیاز به خرید سرویس و پرداخت هزینه اضافی بدین منظور می باشد، اما در فن اوری VoIPمی توان هر زمان و با هر شخص گفتگو نمود . کافی است که در ان مقطع زمانی سایر افرادی که شما می خواهید با انان گفتگو نمائید نیز به اینترنت متصل شده باشند . مکالمه برقرار شده تا زمان دلخواه ( مستقل از هزینه های مربوطه ) می تواند ادامه یابد. علاوه بر این ، می توان در یک زمان با چندین نفر گفتگو نمود و در زمان گفتگو با سایر افراد و بطور همزمان می توان با انان داده هایی (  نظیر تصاویر ، نمودارها و تصاویر ویدیوئی) را نیز مبادله نمود.

به این ترتیب می بینید که از طریق گرایش به شبکه VOIP، هزینه ها به میزان زیادی کاهش یافته و صرفه جویی می شود. اگرچه ، فواید  VOIPخیلی بیشتر از صرفه جویی در هزینه ها می باشد . یک شبکهVOIP  فقط یک کپی دیجیتالی از امکانات  PBX نیست ، چون که قادر است امکانات جدیدی را که در سیستم تلفن سنتی امکان ان وجود ندارد برای کاربرانش فراهم کند.  با توجه به مطالب فوق  می توان به طور خلاصه مزایای فناوریVOIP را به صورت زیر بیان کرد :

·        هزینه بسیار پائین نگهداری شبکه‌ VOIPنسبت به شبکه‌های مخابراتی سنتی و به دنبال ان، قیمت پائین خرید شماره و مکالمه تلفنی

·        پشتیبانی کلیه امکانات مخابراتی سنتی و به علاوه ارائه خدمات جدید، با هزینه بسیار پائین و سهولت اجرائی بالا

·        جابه‌جائی اسان شماره‌های تلفنی، به این‌ معنا که یک شماره تلفنی مانند یک ادرس پست الکترونیکی از هر نقطه‌ای از دنیا قابل دسترسی خواهد بود و می‌توان از طریق ان تماس گرفت و یا با ان ارتباط برقرار کرد.

·        قابلیت برنامه‌نویسی بر روی گوشی‌های تلفنی همانند یک گوشی تلفن همراه و یا حتی پیشرفته ‌تر از ان .

·        ساده سازی و کاهش مخارج کابل کشی

·        کنفرانس تلفنی همزمان با چند نفر

·        تثبیت (تحکیم): استفاده عمومی از واسطIPتلفنی انعطاف پذیر ، کاهش پیچیدگی در اجرا را ممکن می سازد.

·        کاربردهای پیشرفته:  توانایی اتحاد صوت و دادهدر یک شبکه واحد برای اجرای کاربردهای چند رسانه ای پیشرفته ، یک مثال خوب در این زمینه کنفرانس ویدئویی است.

•         ارزانی گفتگو های راه دور

•         پویایی :IP  تلفنی ارتباطات را با رجوع به MAC ادرس برقرار می کند بنابراین می تواند در هر جای شبکه نصب و اجرا شود.

•         قابلیت انعطاف : به کاربرIPتلفنی اجازه داده می شود که صدا را به هر جا و به هر نوعی از  رسانه   تحویل دهد.

کارایی پهنای باند: باعث می شود که نرخ داده عبوری از خط برای تبادل صوت بالا باشد[1] Converged Network

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26