سه شنبه 4 تیر 1398 | Tuesday 25 th of June 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
1-1-4- VoIP چیست ؟

VoIP  برگرفته از ( Voice over internet protocol  ) که با نام IPتلفنی نیز از ان یاد می شود ، امکان استفاده از اینترنت به منظور مکالمات تلفنی را فراهم می نماید . در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ،           VoIPاز فن اوری دیجیتال استفاده می نماید و نیازمند یک اتصال broadbandنظیر DSLاست به عبارت دیگر VOIPیک اصطلاح عمومی برای خانواده‌ای از فناوری‌های انتقال برای تحویل ارتباطات صوتی بر روی شبکه‌های مبتنی بر IPمثل اینترنت و شبکه‌های سوِِِِییچینگ بسته می‌باشد .

VOIP (وُِیپ)تلفن IP، تلفن اینترنتی، تلفن پهن‌باند، صدای پهن‌باند و صدا روی پهن‌باند نیز نامیده می‌شود.

در واقع ، با استفاده از فن اوری VoIP صدای انسان توسط بسته های اطلاعاتی IPو از طریق اینترنت ارسال می گرد.  VoIPمی تواند به منظور تامین خواسته فوق از سخت افزارهای شتاب دهنده استفاده نماید و یا از ان در یک محیط مبتنی بر کامپیوترهای شخصی استفاده گردد. در شبکه VOIP ، برخی از کاهش هزینه‌ها تا حدودی به دلیل استفاده از یک شبکهمنفرد برای حمل صدا و اطلاعات است، مخصوصاً در جایی که استفاده‌کنندگان به شبکه‌ای دسترسی دارند که از ظرفیت ان کمتر استفاده شده و می‌تواند VOIPرا بدون هیچ هزینه اضافی حمل کند. تماس‌های VoIPبه VoIPبرخی اوقات مجانی هستند، در حالی که تماس VOIPبه شبکه‌های تلفن عمومی(PSTN) ممکن است هزینه‌ای در بر داشته باشد که باید توسط استفاده‌کنندگان VoIPپرداخت شود.

پروتکل‌های صدا روی IP، سیگنال‌های تلفنی را، به‌عنوان شنیداری دیجیتال حمل می‌کنند(که معمولاً با فنون فشرده‌سازی دیتای گفتاری، نرخ دیتای ان کاهش یافته و به‌صورت مجموعه‌ای از جریان دیتا، روی IPارسال می‌شوند).

دو نوع PSTNروی سرویس‌های VoIPوجود دارد. شماره‌گیری داخلی مستقیم (DID) و شماره‌هایدسترسی. شماره‌گیری داخلی مستقیم(DID)، تماس‌گیرنده را به‌صورت مستقیم به استفاده‌کننده از VoIPمتصل می‌کند در صورتی که لازمه شماره‌های دسترسی، گرفتن شماره داخلی استفاده‌کننده از VoIPتوسط تماس‌گیرنده‌است

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26