جمعه 31 خرداد 1398 | Friday 21 st of June 2019 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
2-2- شبکه عمومی سوئیچ تلفن

تلفنی که الکساندر گراهام بل اختراع کرد، صفحه کلیدی برای شماره گیری نداشت، حتی شماره گیر چرخشی هم نداشت.(اگر تلفن های پانزده سال پیش را ببینید ، حتما صفحه شماره گیر با ده سوراخ را بر روی ان ها مشاهده می کنید) . در حقیقت، یک دهه بعد از اختراع تلفن، تعداد زیادی از کسانی که قصد برقراری ارتباط و صحبت کردن با افراد دیگر را داشتند، نمی توانسستند به طور مستقیم با انها تماس بگیرند، بلکه باید ابتدا با اپراتور صحبت می کردند، و از او می خواستند که انهارا به بخش مورد نظر وصل کند.این روش استاندارد برای سیستم تلفن بود، تا زمانی که یکی از مسئولین شهر کانزاس پا را فراتر  از این گذاشت .

در سال 1889 قبر کنی به نام الموند براون استروگر در خطر از دست دادن کارش قرار گرفته بود، چرا که اپراتور تلفن محلی، برادر خانمی داشت که او هم قبر کن بود!  پس وقتی تماس برای قبر کنی گرفته می شد، معلوم است که تماس به چه کسی وصلمی شد! درست است برادر خانم اپراتور محلی. اقای استروگر فهمید که باید تماس گیرندگان بتوانند به طور مستقیم و بدون دخالت اپراتور ، با او ارتباط داشته باشند.این فکر ، باعث اختراع اولین سوئیچ تلفن شد. این سوئیچ از یک سری دستگاه تقویت کننده مکانیکی ساخته شده بود، که می توانست شماره های گرفته شده را بفهمد و مسیری ارتباطی بین دستگاه تلفن تماس گیرنده و دستگاه تلفن مقصد برقرار کند. سوئیچ استروگر ، در سال 1924 توسط شرکت AT&T  پذیرفته شد و در سال های 1980 در سرتاسر ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه سوئیچ های اداره مرکزی تلفن ، دیجیتالی هستند، و بر خلاف سوئیچ مکانیکی استروگر، این سوئیچ ها به طور مرتبه ای به یکدیگر متصل هستند، شاید تلفن خانه شما به کلاس 5 سوئیچ تلفن اداره مرکزی متصل باشد ( که این همان مرکز مخابرات محلی شماست) ، و ان سوئیچ ها به مرکز مخابراتی از کلاس 4 متصل باشند و همینطور الی اخر.این روش مرتبه ای، تعداد اتصال بین مراکز را، که برای برقراری ارتباط با تمام دیگر مناطق تلفنی وجود دارند، تا حد امکان کم می کند.تمام اینها چیزی است که به ان شبکه عمومی سوئیچ تلفن می گویند.

شکل 3-2 ) ارتباط مرتبه ای بین سوئیچ تلفن ها در شبکه تلفن سنتی

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26