دوشنبه 28 آبان 1397 | Monday 19 th of November 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
اشنایی با نرم افزارmax swish

Swish  یک نرم افزار ساده برای درست کردن فایلهای فلش است که با استفاده از افکت هایی که در اختیار شما قرار می دهد، بدون نیاز به نوشتن اسکریپت های پیچیده میتوانید با ان فلش های زیبا درست کنید.

از قابلیت های فلش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- کم حجم بودن
- سرعت در اجرا
- جذابیت و انعطاف پذیری بالا
- برنامه نویسی کم

 - سهولت در استفاده
کم حجم بودن:
خروجی هایفلش بسیار کم حجم هستند به صورتی که برای تولید یک نرم افزار درسی حجم خروجی برنامهحد اکثر 5 مگابایت است یعنی اگر سی دی ما 700 مگابایت باشد حجم کل فایل خروجی ماحتی یک درصد حجم سی دی هم نخواهد شد. (البته این حجم بدون محاسبه فایل های صوتی وویدئویی مورد استفاده ما در تولید هستند.)
سرعت در اجرا:سرعت اجرای این فایل ها نسبت به اکثر فایل ها بسیار زیاد است.
جذابیت وانعطاف پذیری بالا:شما می توانید خروجی هایبسیار زیبا و جذاب با استفاده از عکس ها ، اشکال ، انیمیشن و افکت ها در فلش تولیدکنید . و از ان فلش ها  در نرم افزار هایی مانند   AutoPlay Media Studio استفاده کنید.
استفاده از  فایل های تصویری  ، صوتی و  انیمیشنی ، این فرمت را  بسیار  قابل انعطاف  می نماید.
برنامه نویسی کم:فلش قابلیت تولید خود بهخودی کد را دارد به طور مثال با استفاده از یک افکت شما از شر بسیاری از کد نویسیها خلاص می شوید. زبان برنامه نویسی مورد استفاده ما در Swish Max یا  دیگر نرمافزار های تولید فلش راAction Script می گویند.

محیطswish شامل 7 قسمت است :

1-نوار منو که دارای هفت گزینه است:   

2-نوار ابزار که خود شامل 5 نوار :control , insert , grouping , standard , export  می باشد.

3-پانل timeline: که برای مشاهده لایه ها ، اشیاء و جلوه ها می باشد. در این پانل هرکدام از موارد گفته شده را میتوان تغییر یا حذف نمود.

پانلTimeline جزئیات صحنه کنونی بر حسب زمان است. هر صحنه از یک سری فریم تشکیل   میشود. در حقیقت افکتها و تصاویر متحرکی که در اینترنت و رایانه می بینیم از فرم هاتشکیل شده اند. پانلTimeline ابتدای فریم را در سمت چپ و انتهای فریم را در سمتراست به صورت بصری نشان می دهد.

                                          

5- پانل layout : که همان پانل اصلی ویرایش و تعریف اشیاء و جلوه ها می باشد.


6- پانل script: در این قسمت می توان برای شئ و یا فریم انتخاب شده  دستورات اسکریپت لازم را نوشت.

7- در نهایت 9 پانل سمت راست محیط : که هرکدام از انها با توجه به شئ انتخاب شده شکل و اسم ان را می گیرند و کار تغییرات و عملیات بر روی شئ انتخاب شده را اسانتر می کنند.

                          

اشیاء در swish maxبه هفت دسته کلی تقسیم میشوند :

پرده ها یا scene

اشکال یا shape

تصاویر یا image

متن ها یا text

کلیدها یا button

متحرک ها یا sprit

صدا یا sound

:Scene

پرده ها در swish max  دربرگیرنده اشیاء می باشند و برای این استفاده می شوند که بتوان ترتیب اجرای جلوه ها و به نمایش درامدن اشیاء را مدیریت کرد.همچنین می توان مانند یک صحنه تئاتر ، چند پرده ایجاد کرد که به نوبت به نمایش درایند.

:Shape

با استفاده از پانل  layout میتوان اشکال مختلفی را در صفحه قرار داد و ویرایش کرد. این اشکال شامل خطوط ، مستطیل ها و دایره و بعضی از اشکال هندسی می باشد.

Shape  ها را می توانید با ابزار های زیر رسم کنید:
Line
Pencil
Pen
Rectangle
Ellipse
AutoShapes

Image:

تصاویر در پرده های فیلم قرار می گیرند . در برنامه swish   تصاویر در واقع همان اشیاء هستند با این تفاوت که داخل انها bitmap  پر شده است.

Text:

یک متن را می توان با پانل درج وارد scene  نمود. در نرم افزار swish  متن ها به سه دسته تقسیم میشوند. ساکن یا معمولی static، پویا یا dynamic  که در زمان اجرای فریم قابل تغییرند و متنهای ورودی یاinput قابل ورود و ویرایش توسط کاربر هستند.

Button:

کلید ها برای تصمیم گیری کاربر برای انجام فعالیتی خاص در فیلم قرار می گیرد.به طور کلی چهار حالت برای یک دکمه وجود دارد : معمولی یا up  فشرده یا down . پس از فعال کردن هر بخش ، ان بخش به مشخصات کلید اضافه می شود و میتوان برای هر حالت جداگانه اسکریپت نویسی کرد.

Sprite:

یک sprite  در واقع یک شئ مظروف است که در بردارنده یک یا چند شئ ثابت و متحرک دیگر است که این اشیاء در داخلspriteقابل تغییر و جلوه گذاری هستند.یکی از کاربرد های spriteقرار دادن دو جلوه به طور همزمان برای یک شئ است. یکsprite را همچنین می توان ماسک گذاری نمود. بدین وسیله می توان اشیا را روی هم قرار داد و بخشهایی از اشیاء دیده می شوند که نقاط مشترک داشته باشند. این قابلیت جلوه های زیبایی را ایجاد می کند

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26