دوشنبه 28 آبان 1397 | Monday 19 th of November 2018 صفحه اصلی گروه الکترونیکی کامپیوتر
محتوای اموزشی چیست

محتوای اموزشی یکی از بنیان های اساسی سیستم های اموزشی نوین و یکی از دستاوردهای مهم فناوری الکترونیک می باشد. محتوای اموزشی که با متن ها و تصاویر ساده بر روی لوح های فشرده اغاز گشت، امروز به مرحله مهمی از حیات و تکامل خود رسیده است. از انجایی که کار اصلی اموزش را در روش های از راه دور و دانشجو- محور، محتوای اموزش به دوش می کشد، دقت در طراحی و تولید محتوای اموزشی امری اجتناب ناپذیر است و هرگونه حساسیت و وسواس در تولید ان کاملا توجیه شده و بحق است.  

 محتوای اموزشی به مجموعه ای از عکسها، متنها، و انیمیشنهای صوتی و تصویری گفته می شود که به کمک تکنولوژی رایانه ای پدید امده تا یک مبحث درسی را اموزش دهد. این محتواهای اموزشی توسط مدرسان این دروس و متخصصین رایانه ایجاد می شود و برای اجرا و یادگیری در اختیار متعلمین قرار می گیرد.

با همین تعریف اولیه مشخص است که در این شیوه تنظیم و تدریس مطالب درسی از دو روش اموزشهای بصری و شنیداری به خوبی استفاده می شود.

بهتر است که در همینجا این توضیح را بدهیم که افراد مختلف به سه روش عمده یاد می گیرند:

روش شنیداری؛ روش بصری؛ روش جنبشی؛ و مطالعت نشان می دهد اگر در تدریس مباحث اموزشی از ترکیبی از این سه روش استفاده گردد، نزدیک به سه چهارم دانش پژوهان می توانند درس را بخوبی بیاموزند. یک چهارم باقی مانده بر روی یکی از سه روش به شدت تاکید می ورزند و می بایست با بکار گیری یکی از انها اموزش یابند. بنابراین می توان با اطمینان گفت که اگر بتوان در اموزش، از دو روش شنیداری و بصری اموزش را با کیفیت بسیار خوب بهره ببریم می توانیم اغلب متعلمان را تحت پوشش اموزش مناسب قرار دهیم.

مسلم است که استفاده از نرم افزارهای رایانه ای در تنظیم و تدریس دروس با توجه به گستردگی، امکانات و قابلیت هایی که دارند ما را با در اجرای این دو شیوه اموزش بسیار توانمند می سازند. استفاده از افکتهای رایانه ای و قابلیتهای چند رسانه ای ان می تواند در تنظیم مطالب درسی و شیوه ارائه بسیار غنی سازد.

امکانات تولید محتوای اموزشی قابل مقایسه با امکانات موجود در کلاسهای اموزش(کتابها، گچ، تخته و ...) و قابل مقایسه نیست.

همچنین این ابزار اموزش ما را در دستیابی به اموزش فعال نیز بسیار توانمند می سازد زیرا که در این مورد سعی بر ان است که به تعداد دانش جویان راه برای اموزش فراهم اید تا هر یک بتوانند از شیوه موثر خود بیاموزند. همانطور که گفته شد مدل اموزش مجازی روشی دانش پژوه محور می باشد و به تعداد دانش جویان راه برای اموزش وجود دارد و این بیشتر از همه به خاطر تعاملی تر بودن ان است.

از نرم افزارهایی که معمولا در ساخت چنین محتوای اموزشی استفاده می شود می توان به PDF , Flash , Wordاشاره کرد. این نرم افزارها قابلیتهای به خصوص WBTExpressبالایی در تولید چند رسانه ای دارد. به عنوان مثال جذابیتهای انیمیشن ، تصاویر نمایشی با کیفیت بالا در ترکیب با صدا به انضمام متن های توضیحی جزو این امکانات در تنظیم دروس و اموزش انها می باشد. محتواهای تولید شده به این شکل به صورت CDاموزشی به فروش می روند تا دانش اموزان و دانشجویان از انها به صورت مواد کمک درسی و یا خود اموز استفاده کنند ولی بیشتر از همه در اختیار اموزشهای الکترونیکی قرار می گیرند تا بتوانند در جریان یادگیری مدیریت شده از انها بهره برداری کنند و در این محصولات تولید شده ، هدف ، ارائه یک درس در غالب نرم افزار می باشد تا ، در عوض اموزشهای حضوری بکار روند و در یک فرایند کنترل شده ، وضعیت اموزشی داوطلبان را تا ازمونهای پایانی و اعطای مدرک دنبال کنند. این محصولات در سیستمهای مدیریت اموزش الکترونیکی و یا تلفیقی در بستر وب بکار می برند تا دانش اموزان ثبت کرده در ان دوره اموزشی بتوانند انرا دریافت کنند و با مطالعه و کار با انها خود را برای جلسات حضوری اماده سازند. و در این حالت می توان بهترین کارایی ممکن را از انها را برد و داوطلبان را تعلیم داد.

البته بهتر است این نکته را در همینجا متذکر شد که جذابیتهای رایانه ای مورد استفاده در تولید محتوای اموزشی نباید موضوع اصلی درس را تحت الشعاع خود قرار دهد بلکه می بایست در اختیار ارائه بهتر مطالب درسی باشند.

در گذشته این نرم افزارها اغلب مستقیما با استفاده از همین نرم افزارها طراحی و تولید می شدند اما با افزایش تقاضای تولید ، نرم افزارهایی با هدف تولید محتوای درسی به بازار عرضه گشتند که با ترکیبی از امکانات نرم افزارهای پیشین این کار را به مراتب ساده کرده اند. کار با این نرم افزارها رفته رفته ساده تر می شود و به احتمال زیاد در نسل های بعدی نرم افزار مدرسان، خود، می توانند با کمک انها به تولید محتوای اموزشی مطلوب شان بپردازند. از نرم افزارهای پر کاربرد در این زمینه می توان به WBTExpressاشاره کرد که بیشتر از نرم افزارهای دیگر مورد توجه قرار گرفته است . نرم افزار دیگر که توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد Ware Authorمی باشد که دارای قابلیتهای مشابهی با نرم افزار WBTExpressمی باشد.

عمده این نرم افزار ها می توانند پس از طراحی و تنظیم درس مورد نظر توسط کاربر ، ان را به فرمت استانداردهای محتوای اموزشی در اورند تا برای استفاده در سیستمهای مدیریت اموزش الکترونیکی منطبق با این استانداردها، اماده شوند.

Compatability by:
آخرین به روز رسانی سایت: سه شنبه, 22 اسفند 1391 - 00:26